Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Heptathela Iadava Hisai-shi Himley Guillermo_Tellez HMS_Graph_(P715) Guabairo_coliblanco Misterios_de_la_Religión Anatida Hypocnemis_flavescens Minivet_de_Swinhoe Analizador_sintáctico Ashley_(Dakota_del_Norte) Anisoptera_(planta) Articulación_fonética Androctasias Aspinatimonomma_glyphysternum_madrasense Iamunacharia Miltonioides Montes_del_Matese Annette_Birkin Ariel_(angel) Monte_Hillaby Athyrium_officinale Andres_Ciro_Martinez Guaiacum_coulteri Hector_Yanover Heraclito_de_Éfeso Antonio_Ramilo_Fernandez_Areal Hospital_Ramos_Mejía Ha_Giang Aspinatimonomma_glyphysternum_chinense Asexualidad Hureae Monticello Atentado_terrorista_del_11_de_septiembre_de_2001 Andrea_Orlandi Mordellistena_atrocincta_licenti Arco_del_triunfo_de_Severo_Septimo Ministerio_de_Instruccion_Pública_y_Prevision_Social Horizonte_cosmológico Andrei_Volski Hippie_(telenovela) Moulin_Rouge_(pelicula_de_1952) Molécula_homonuclear Monasterio_de_Santa_Fe_(Eparoz) Anacardium_rhinocarpus Arcosa Holcus_dochna Higuillar_(Puerto_Rico) Antonio_Furmento_Bazo Atonalidad Mineria_en_Argentina Andrés_Ballo Ano_1491

html map