Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Hadar_(estrella) Atlético_Barrio_Frigorifico Histéridos Mozilla_(desambiguacion) Hierba_de_la_coralina Moscoso Antillas_Australes Hipo,_Monito_y_Fifí Armando_Muñoz-Calero_y_Lopez Miner.hu As_Saiqa Mitología_glufica Haris_Vučkić Heidi_Albertsen Arterias_interlobulares_del_riñón Hammadoun_Dicko Antefija Argand Moissannes Mitsubishi_Lancer_WRC Ministerio_de_Fomento_(Espana,_1996-2004) Miovirus Annamalai Morronera Montbrio_de_Tarragona Andaluza_Surena Mufti_Mohammad_Sayeed Heavy_metal_en_castellano Austrolebias_adloffi Aquilino_Boyd Halopeplis_strobilacea Moa_gigante_de_la_isla_Sur Hospital_de_San_Felipe_(Malta) IU-ICV-CHA Misery_(canción) Antonio_Gómez_Rufo Hurt Hysoka Auditoria_energetica Morden_Edgware_Line Henry_David_Inglis Andesia Ayalés Hospital_de_Infecciosas_"Francisco_J._Muniz" Arangoiti Anisostena_gracilis Anatomía_comparada_del_sistema_nervioso Guntin Gustav_Ernst_von_Stackelberg Horcones_(estación) Monte_Santa_Catalina Monasterio_de_San_Lorenzo_El_Real Harry_Whittington Identificación_de_figuras Misael_Acosta_Solis

html map