Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ediciones_de_la_urraca Cyphon_plurisignatum Distrito_Escolar_Independiente_Consolidado_Goose_Creek Donatas_Motiejūnas Cyrtosia_septentrionalis Cynodon_phragmites Cuetu_de_la_mina Alemania_Federal_en_la_Copa_Mundial_de_Fútbol_de_1978 Cruz_del_Senor_(Tranvia_de_Tenerife) Cortanze Durham_(North_Carolina) Dominica_Fernandez_Fernandez Distrito_de_wurduj Dot Alessandro_Siani Amerosedum_rupicola Denominació_d'Origen_Emporda-Costa_Brava Economía_de_Paraguay Ecolo_Verdes Crisis_congoleña Dilodendron Departamento_de_lebu Douglas_F3D_Skyknight Dead_Space_2 Dicotomia_procariota-eucariota Dipanegara_(siglo_XIX) Departamento_de_Extranjeria_y_Policía_Internacional Ed Devonshire_Cougars Domeykosaurio Dortmannia_valdiviana Desórdenes_de_Belice_de_2005 Cosmos_2229 Desert_Plant_Life Daniel_Palau Digitariopsis Algo_está_Cambiando Dr_Muhammad_Yunus Dinastía_antigónida Cumacanga Amblystegium_filicinum_subsp._curvicaule Desideria_Clary Coronel_Santa_Coloma E17 Daniele_Nardello Cortes_de_Monzon_(1547) Almuerzo_del_Santo Alonso_V_de_Ribagorza Corispermum Alianza_de_gays_y_lesbianas_pro_vida Curaçao_(licor) EBLG Dialectos_castellanos_meridionales Cottage_City Damasonium_bourgaei

html map