Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Tournon-Saint-Martin Sancho_Ramirez_de_Aragón Sancho_IV_de_Leon_y_Castilla San_Basilio_(localidad) Santiago_Alonso_Cordero Tanakaea Salamanca_(Nueva_York) Savigne-sous-le-Lude Tanque_sismico T._O._Engset Transgression Saint_Julien_la_Vêtre Shinju-kyo Tabebuia_shaferi Striptease_(LP) Senado_de_la_Provincia_de_Buenos_Aires T_72 Terrell_McIntyre Till_the_Wheels_Fall_Off Saint_Charles_la_Forêt Taca_de_Prata Tourtiere Sainte_Marie-du-Mont Star_Wars:_Clone_Wars_(serie_de_televisión_de_2003) Temporada_2014_del_Campeonato_Mundial_de_Rally Sitio_de_bilbao Tratado_de_Haxama San_Marti_de_Centellas Sarothamnus_scoparius_var._leiostylos Sunnmøre Tapices Santa_María_(Cansahcab) Temporada_2002/03_del_Torneo_Argentino_A The_Robbers_Cave_Experiment Seleccion_de_fútbol_de_Afganistan Tomas_Cherizola Spergularia_longipes Seven_de_Londres San_Luis_(provincia_de_San_Luis) Saṃnyasin Traversa San_Bartolomeo_Val_Cavargna Seleccion_de_básquetbol_de_Angola Shikao_suga Tercer_sexo The_Wedding_(novela) Taanit_Ester Sistema_Nacional_de_Informacion_de_la_Educación_Superior Svetli_Put_Lenina Starbrick Sofiivka_(Raión_de_Berezivka) Semana_Santa_en_Almeria Soyuz_20 Stanisław_Leszczyński The_Vanishing_(pelicula_de_1993)

html map