Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Pac_Man_world_3 Paz_perpetua Pita_(pan) Pierre_Méchain Plaza_de_Toros_de_La_Ribera Notoryctes Poli_Delano Norifumi_Abe Pedro_de_Luna_(antipapa) Pharomachrus_pavoninus Mónaco_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Calgary_1988 Pedro_Condestable_de_Portugal Nativity_in_Black Nuvola Músculo_braquiorradial Navegacion_aérea_Doppler Pietro_Bembo Peñalver_(Guadalajara) Podilymbus_gigas Pedro_Sanchez_Quintana Perfil_UPN Parlamento_escoces Pleurothallis_gracilisepala Por_la_Europa_de_los_Pueblos_(1994) Museo_de_Arte_del_Condado_de_Los_Angeles_(LACMA) Pavel_Stepánovich_Najimov Pernambuco Músculo_geniogloso Nodar_Jorjik'ia Nauzet_Perez_Gonzalez PETCO_Park Pecíolos Philautus_poppiae Olleros_de_Tera Panavision Pedro_Sanchez_de_la_Nieta Pargny_sur_Saulx Pablo_Striano Poesía_española_contemporánea Observatorio_Jodrell_Bank O_Brother Portugal_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Amberes_1920 Museo_Nacional_de_Nápoles Oreomava_otwayensis Nuevo_Tratado_de_la_Unión Música_de_cámara_(libro) Palacio_de_Congresos_Princesa_Letizia Nasiriyah Pinguino_de_Magallanes Otto_Mencke Phyllurus Parque_nacional_de_Kerinci_Seblat My_Little_Pony_Crystal_Princess:_The_Runaway_Rainbow Pennapiedimonte Parque_Nacional_Kafue

html map