Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Persona_honrada_se_necesita Pierre_Amine_Gemayel Polemannia_marlothii Neustadt_bei_Coburg Phil_Crosby Pinch_(Virginia_Occidental) Partido_Popular_Aleman_Nacional Nilsa_Monte_Garcia Permeametro Pablo_Alarcon Plateria_en_el_Virreynato_del_Peru Origanum_latifolium P_E_T_A. Park_Square_Tower Playa_del_espigon Nicolás_Richotti Piso_de_madera Nacunda Orphans:_Brawlers,_Bawlers_&_Bastards Noé_Hernández Physella_spelunca Museo_Presidencial_Casa_Rosada North_Creek_(Nueva_York) Pasaccardoa Nyctibatrachus_sylvaticus Periodismo_radiofónico Nicolas_Charles_Oudinot Phoxinus_phoxinus Niels_Lauritz_Hoyen Osedax_mucofloris Obispo_de_Santander Polipetes Nuria_Feliu_i_Mestres Nouvelle_Flore_des_Environs_de_Paris Natnael_Berhane NVVV Napple_Tale:_Arsia_in_Daydream Pentameria Numero_de_opus Pinus_abies Norberto_Filippo_(pintor) New_Tazewell_(Tennessee) Nuremberga Peau_d'âne Pentan_3_ona Nicolas_Estévanez Pitos_del_santo Parque_nacional_do_Iguaçu Nudo_Klemheist Objetivos_estrategicos Pioneros_del_Manana NN_(sin_nombre) Observacion_sinóptica Nap_Lajoie Pedro_Zaragoza_Orts

html map