Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Gran_Duquesa_Anastasia_de_Rusia Ramón_Fernández_Reguero Margarita_Nolasco Luis_Enrique_de_Borbón-Condé Rana_verde_de_ojos_rojos Graciani Grier_City-Park_Crest_(Pensilvania) Marseille_(desambiguacion) Pseudoselinum Logica_descriptiva Los_ambiciosos_(Luis_Buñuel) Prolintano Raul_Duarte_(futbolista) Mil_suenos_(cancion) Línea_N3_(TUZSA) Pump_track Logan_Meyer Reglas_del_golf McDonnell_Douglas_MD-83 Rana_lémur_de_Henri_Pittier Preocupación_sobre_las_preferencias_sexuales Manuel_Artazo_Torredemar Premier_League_2003/04 Malasia_Charity_Shield MARK_I_(fusil) Gosieńka Mesorregión_del_Centro_Oriental_Paranaense Praydinae Ma'ad_al_Mustansir_Billah Gomez_Bezares Lobulectomía_tiroidea Malicia_(banda) Rascadorcito_de_orejas_blancas Massigui Proyecto_de_parque_nacional_de_Guadarrama Madre_de_Dios_(Jerez_de_la_Frontera) Mayor_Jose_J_Martínez_(Paraguay) Pórtico_de_Santa_María_de_Ripoll Gran_Emigración Manuel_da_Nobrega Rap_rock Luis_Alberto_Barberis Mariologo Mago_Rolando Lucía_Bosè Mihalis_Yannakakis Marteño Madrid_(Comunidad_Autónoma) Region_Autonoma_del_Mindanao_Musulmán Razon_por_cociente Melanophthalma_melina Greatest_Hits_(álbum_de_Will_Smith) Microrregión_de_Andradina MVV_Maastricht Praderas_alpinas

html map