Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Helada_(desambiguacion) Ariel_Rodriguez Hapoel_Tel-Aviv_B_C Aplosonyx_humeralis Arturo_Montiel Historia_de_la_Union_Sovietica Astana-Würth_Team Autarquicos Ano_1284 Göran_Hägglund Harris_(Misuri) Analisis_en_Serie_de_la_Expresion_Génica Archipiélago_de_la_Reina_Carlota Heino_(Paises_Bajos) Ministerio_de_Justicia_de_España Moroco_steindachneri Arteria_rectalis_superior Arnemuiden Grigory_Kulik Miϑra Hexalepis Huanca_Hua Guerra_de_la_Sucesion_Española Ano_79_adC Avondance Mimetes_hirtus Antes_del_presente Avenida_Metropolitan_(línea_Jamaica) Arroyomolinos_(Madrid) Guarana_(banda) Autorretrato_(Picasso_1896) Avenida_Myrtle_Broadway_(linea_Jamaica) Arquitectura_bionica Monhegan Hyphessobrycon_duragenys Hoplasoma_medvedevi Heeney_(Colorado) Guillermo_el_Joven Gunnia Arpad_(desambiguación) Harry_Connick_Jr. Hermandad_de_la_Esperanza_Macarena_(Almería) Guenoa Astragalus_frigidus Hylarana_parkeriana Mito_judio_del_jabón Asa_Svensson Mujer_maravilla Anodyne Asamangulia_reticulata Mississippi_Burning Asociacion_de_Football_de_Santiago_1932 Movsar_Barayev Monasterio_de_Sandoval Hem-Lenglet

html map