Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Diario_Vea Alex_DeWitt Amyrea Edgar_Eusebio_Millán_Gomez Diabrotica_lebasii Dieta_(desambiguación) Distrito_de_Kapchorwa Du Del_Aire_(California) Distrito_de_Riviera_Pays-d'Enhaut Drácula_(pelicula_de_1931) Davy_O'List Copa_del_Atlántico_(Clubes) Docencia_2.0 Cuachalalate Edificio_Banco_de_Santander Alenia_Aeronautica Copa_Presidente_de_Emiratos_Arabes_Unidos Alone_in_the_Dark Crowdlending Cucufato_Pí Daugavpils_(municipalidad) Corralejo_de_Valdelucio AlphaDream César_E._Barbosa Covas_(Lousada) DarkWave Dia_de_la_raza David_Wise Decoración_del_Lis Daniel_Sais Copa_Mundial_de_Rugby_de_1991 Deltarhynchus_flammulatus Dianella_sparsiflora_var._flabellata Copa_Challenge Cordillera_Blue Cuarchud Echium_pomponium_var._velutinum Amantis_subirina Déja_Vu_(álbum) Disociacion_(química) Alexandre_Blok DECnet Echinochloa_zelayensis Dona_Filo_y_sus_hermanas,_señoras_bastante_llanas Diáspora_(informática) Ebner Dortmannia_radicans Alexandr_Mijailovich_Rodchenko Algoritmo_de_Cyrus_Beck Copa_de_Espana_Juvenil_de_Futbol_Sala Cumbia_Paraguaya Deluxe_(álbum) D.Müll.-Doblies Daniel_Denot

html map