Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Frans_Pourbus_El_Joven Ruido_(fisica) Germán_Herrera Rhagonycha_furcata Ron_Knight Gervais_Yao_Kouassi Gagos_(Celorico_de_Basto) Gaudiia_Matha Giuseppe_Maria_Buini Ruta_10_(Uruguay) Gabarda Underground_6 Municipio_de_Boone_(condado_de_Madison,_Indiana) Fullstep Sabal_uresana Gladiolos Municipio_Bolivar_(Falcón,_Venezuela) Río_Lajas_(Toa_Alta) Frente_Nacional_(Espana,_1985_1993) Gobernación_de_Al-Kaf Imagen_disco_optico Un_Dia_Normal Gerard_van_Spaendonek UNCU Triple_corona_del_automovilismo_argentino Turbina_de_vapor Rügenwalde Unidad_1 Independentismo_taiwanés Rio_Lee_(Irlanda) Universidad_Chūō Roberto_Arrelucea Resaca_(Georgia) Río_Nancahuazu Trirhabda_diducta Trofeo_ciudad_de_salamanca General_Panfilo_Natera_(municipio) Indalecio_Liévano_Aguirre Municipio_de_Burnside_(condado_de_Webster,_Iowa) Tren_Estrella Iglesia_celta UNE-36001 Gasteracantha_guttata Fundicion_(electronica) Inga_ynga Gaspar_Juarez Rio_Alfeo Garvin_(Cáceres) Gabriel_Erkoreka Garrison_(Nebraska) Rosa_Navarro_Durán Trimmatom_pharus Municipio_de_Thingvalla_(Dakota_del_Norte) Municipio_de_Croyle_(condado_de_Cambria,_Pensilvania) Gannon

html map