Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Equisetum_hyemale_var_affine Francis_Hime Elecciones_al_Senado_de_los_EE._UU._de_2010_en_Massachusetts Francisco_de_Melo,_2_marques_de_Ferreira El_Oro_de_Moscu Elobey Escuela_de_Ingenieria_de_Antioquia Ernő_Szív Emperador_latino_de_Constantinopla Espectro_de_hidrogeno Estadio_coliseo_del_golfo Finntroll Focke_Wulf_Fw-190D Estudio_Polifónico_de_Medellín Esteban_Domina Estacion_Candelaria Espostoa_nana Ferdinand_Daucík Fanny_Cerrito Feldespato_alcalino Fluminia_arundinacea Flyback Elvis_Presley_(álbum) Estigia_(río) Florence_Foster_Jenkins Episodios_de_Rave_Master Francisco_Garfias_López Fairland_(Oklahoma) El_Libro_de_Oro Electronics_manufacturing_services Fragata_Mendez_Nunez Escudos_y_emblemas_de_las_Fuerzas_Armadas_de_España El_sueño_del_infierno El_desierto_de_los_tártaros_(película) Escualodóntido Embajada_de_la_Republica_Popular_China_en_Argentina Episodios_de_Ayashi_no_Ceres Ferdinand_Saussure Estudio_Op_25_n_9_(Chopin) Estefanía_Banini Embalse_del_Tomine El_judío_Süss España_un_enigma_historico El_misterio_von_Bulow Fabián_Campagne Francisco_del_Rosario_Sanchez Estrennes El_sueno_de_Nabucodonosor Felipe_Ruíz_Puente Epi_y_blas Forbidden_Love_(canción_de_Madonna) F._C._Abtwil-Engelburg Elmira_Dassaeva El_patron Empidonax_difficilis

html map