Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Municipio_Chinicuila_(Michoacan) Un_capitulo_de_una_sitcom Relación_de_méritos_y_servicios_del_conquistador_Bernardino_Vazquez_de_Tapia Indios_cueva Fuerza_aerea_de_Italia Revolución_de_1820 Treron Fucking_Åmal Roble_oregón_blanco Ulleung Municipio_Bolívar_(Monagas) Río_rosario Imperio_de_Trebisonda Río_Han Una_(Cuenca) Illusen Garganta_del_Villar_(Avila) Gen¹³ Indiana_jones_y_el_reino_de_la_calavera_de_cristal Trycherus_elegans Tunel_San_Cristobal Urostigma_erythrostictum Renato_Mota Función_lipschitziana Richard_Taylor Municipio_de_Wheatley_(Arkansas) Fulia Municipio_de_Captain's_Landing_(condado_de_Morton,_Dakota_del_Norte) Trichocereus_peruvianus Rio_Charles Munzingen Reino_de_Francia_(1594-1791) Fuente_Alamo_de_Murcia Museo_Bob_Bullock_de_Historia_del_Estado_de_Texas Infarto_cerebral_posterior Rothmannia_globosa Río_Queguay_Chico Río_de_La_Tordera Union_Deportiva_Tijarafe Rio_Nevežis Túnel_de_Vadiello Rio_Kuskokwim Ricardo_Zelarrayan Rene_Duguay-Trouin Rhaetulus_crenatus_fukinukii Frettabladid India_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Turín_2006 Gianluca_Comotto Reinos_vikingos GNU_GRUB Municipio_de_Wabanica_(condado_de_Lake_of_the_Woods,_Minnesota) Turok Musa_Doğan Museo_Arqueológico_de_Santa_Cruz In_the_Flesh:_Live

html map