Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Felino_(Italia) Francisco_Vázquez FB_111 Formosania_paucisquama Faramans Euphorbia_jansenvillensis Exposición_Internacional_de_Helsingborg_(1955) Explosiones_en_la_maratón_de_Boston_de_2013 Estenografo Flor_de_coral Erionomus_pilosus Eustomias_longiramis Estados_Unidos_de_Norte_América Espacios_Naturales_Protegidos_de_la_Comunidad_Valenciana FC_Progrès_Niedercorn Floresti_(Cluj) Fort_Gaines Fidel_Herrera Escuela_Naval_de_Cadetes_Almirante_Padilla Erik_Lenhser Estadio_de_futbol_de_A_Malata Español_cubano Eric_Shinseki FC_Unirea_Urcizeni Escuadrón_de_la_muerte Ejercito_helenistico Effusiella_immersa Fotografias_trucadas_en_la_Union_Soviética Fitoecdisteroides Estación_de_Basauri El_viento_que_agita_la_cebada Excelsior Estación_Cucha_Cucha Festival_de_Reading Estrellita_(película_de_1947) Emanuele_Filiberto,_segundo_duque_de_Aosta Esta_noche Emorya Flash_Reverso Eduardo_Esteban_Martínez El_otro_(The_Other) Embrithopoda Everything_Falls_Apart F._Melius_Christiansen Ewald_Hering Era_Tenpyou-Houji Estrella_de_ocho_puntas Estructuras_políticas Elecciones_generales_en_Espana_de_1977 Francisco_Micó Formacion_del_Canon_Horseshoe Fain-lès-Montbard Escuela_biblica_y_arqueologica_francesa_de_Jerusalen Endavant_Organitzacio_Socialista_d’Alliberament_Nacional Escuela_de_Cristo_(Sevilla)

html map