Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Crisis_del_petroleo Cornelia_Prüfer-Storcks Dique_exento Cosacos_zaporogos Amflora Alex_Lanipekun Cytotec Amalia_Domingo_Soler Diana_de_Borbón-Parma Cédric_Villani Coquitlam_(Columbia_Britanica) Distrito_electoral_de_Lincoln_(condado_de_Frontier,_Nebraska) Alsan_de_Vanissar Discaria_doniana Alfredo_Sinclair Cristo_Negro_(Manila) Alpinioideae Cry_(canción_de_Kelly_Clarkson) César_Jáuregui_Robles Del_Tebeo_al_Manga:_Una_historia_de_los_cómics Alvaro_Rodriguez_Torres Despistaos Demografía_de_Zimbabue Cordillera_de_Altái Demetrio_de_Montferrato Coulterella_vaseyi Convención_para_la_Protección_del_Medio_Ambiente_Marino_del_Atlántico_del_Nordeste Delfin_beluga_de_Heinsohn Distrito_de_papayal Da Cuestion_armenia Alto_Valle_del_Río_Negro Dinamo_Ford_Sassari Alucinacion Cuerda_de_la_Gitana Dona_Barbara_(película_de_1943) Amaryllis_elegans_var._striata Distrofia_muscular_de_duchenne Ecuaciones_de_Bloch Distrito_de_nakapiripirit Corrales_(desambiguacion) Copa_Presidente_de_la_Republica_2010_Selecciones Departamento_de_Tolima Cryptotis_squamipes EIR Dharma_Sāstras Diccionario_Geografico-Estadístico-Histórico_de_España_y_sus_posesiones_de_ultramar Alfred_Hajós Edificio_Scribner Alvaro_Villarrubia DepositFiles Alvarez_Cubero Disputa_de_Jesús_con_los_doctores_en_el_templo Coordinadora_d'Assemblees_de_Joves_de_l'Esquerra_Independentista Cruz_de_Caña

html map