Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Saccolabium_luisioides Tachymarptis_melba Subrosian Todocoleccion The_One_Where_Estelle_Dies Scar Sinfonia_n.º_2_(Beethoven) Selección_de_fútbol_sala_del_Perú Teteriatnik Temporada_1951-52_de_los_Boston_Celtics Tetraceratops Salt_en-Donzy Sida_(género) The_Fat_and_the_Furriest Sistema_global_de_navegación_por_satélite Thomas_Van_Den_Spiegel Segmentacion_(informática) Tomas_Aniceto_de_la_Bodega_y_Quadra Suleymán_Demirel Sphaeria_kunzei Segunda_Regional_de_Cantabria Sparisoma_tuiupiranga Soberbia Sainte-Honorine-des-Pertes Telavi Semana_Santa_en_Popayán Temporada_1958-59_de_los_New_York_Knicks Santa_Anita_(estacion) Scanimate Simbolo_PAO Telecaribe Schedonorus_eskia Sainte_Trie Ser_Mariña San_Luis_Potosí_(Capital) Titere Spinning_jenny Stadionul_Ceahlăul Santuario_de_meritxell Sergio_Mendes Selección_de_fútbol_playa_de_Ucrania Trail_(Columbia_Británica) Simulación_Internacional_Virtual_de_las_Naciones_Unidas TVNoticias Tetraglochin The_kids_from_yesterday Spic._Fl._Rumel. Saint_Georges-des-Gardes Teoria_de_la_Defrontación San_Judas Stormblast_MMV Saint-Haon-le-Chatel São_Bento_do_Norte Saint_Agnan_de-Cernières Saltator_nigriceps

html map