Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

U.S._Pergocrema_1932 Unitat_per_les_illes Utricularia_subg._Polypompholyx Rugby_de_Playa_en_los_Juegos_Suramericanos_2011 Gerindote_(Toledo) Gastronomia_española Rua_(Moimenta_da_Beira) Fromage_frais Municipio_de_Nahunta_(condado_de_Wayne,_Carolina_del_Norte) Freddy_Ternero Gambito_Budapest Ruta_Estatal_de_California_87 Friso_de_Países_Bajos Revista_sobre_historieta Ignacia_Allamand Union_Nacional_(Israel) Fundacion_Villalar_Castilla_y_Leon Fuentidueña_de_Tajo Triángulo_de_Tartaglia Girtab Inge_Bardsson Frontera_Espana-Francia Relaciones_exteriores_de_Japón Trombidiidae Iglesia_de_Nuestra_Senora_de_la_Asunción_(Utiel) Municipio_de_Panuco_(Zacatecas) Trichomycterus_pirabitira UGC_301 Rubén_Espinoza Rio_Dahme Umm_el-Jimal Rosa_de_Grecia Fundacion_para_el_fomento_de_la_Donacion_Altruista_de_Órganos_para_Trasplantes_Tejidos,_Sangre,_Plasma_y_Médula_Ósea,_Educacion_para_la_Salud_y_Cooperación_Internacional Ilhéus Rio_Malo Revolución_tecnica Turma_da_Mônica_na_Terra_dos_Monstros Republian_class_star_destroyer Gainesville_(Virginia) Rio_Alto_Ichilo Fuerza_Aerea_Jordana Republica_autónoma_de_Naxciván Reserva_nacional_Matsés Murtilo Richard_Talbot_I_conde_de_Tyrconnell Infractopicrina Trilogy_(Y._Malmsteen) General_de_ejercito Rosario_Peñón_(Puerto_Rico) Fundación_Juan_Muniz_Zapico Treinta_Gloriosos Río_West_Road Ru_(katakana) Tribunales_Superiores_de_Justicia_de_las_Comunidades_Autónomas_de_Espana Tres_(libro)

html map