Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

De_La_Salle_(estacion_de_Metrobús) Ducado_de_San_Fernando_Luis Cova_dels_Rossegadors Céline_Bara Diego_Rodriguez_de_Silva_Velázquez Conxo_(Santiago_de_Compostela) Cycnotrachelodes_coeruleatus Cromosomas_en_escobilla Amanullah Dino_Jelusić Aleurocerus_colombiae Amena Ana_Manganaro Almuerzo_en_la_Alhambra Convolvulus_siculus_subsp_siculus Dia_del_tentaculo Cyrtocymura Cordillera_de_Caaguazu Cynoglossum_pictum Alejo Corgi_galés_de_Cardigan Alexander_Segger_George Amni Alexander_Mikhailov Drama_hindú Delmenhorst Cunit Don_Manuel_Osorio_Manrique_de_Zuniga_nino Alvaro_Velasco_(cantante_boliviano) Cristóbal_Ramírez Dinamo_San_Petersburgo Diacantha_unifasciata Corchorus Edificio_Alzamora_Valdez Alpha_Piscis_Austrini Dusyanta Convento_de_Santa_Clara_(Moguer) Darío_duretti Corredor_Norte_(Metropolitano) Crisantemo_palido Cordovilla_(Navarra) Cosa_(semántica) Códigos_de_la_ITF Cupula_octogonal_elongada Crítica_literaria Destrucción_del_patrimonio_cultural_de_Tombuctú Alianza_Galáctica Distrito_de_Sallique Doryida_tarsalis Dakar_1986 Distrito_de_Werdenberg Altavoz_piezoelectrico Dannemarie_sur-Crete EPIC Amar_al_límite

html map