Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cinta_magnética Zona_metropolitana_de_Aguascalientes Colline-Beaumont Climas_tropicales Comarcalización_de_Andalucia XVI_de_Region_de_Zumpango Comunidad_del_Emmanuel ConDiT Chianthemum Adhesion Cofradias_Fusionadas_(Málaga) Academia_de_Historia_Militar_de_Chile Afuá Comunidad_Autonoma_de_Castilla_La_Mancha Abadia_de_fontevrault Chemiré_le-Gaudin Vicente_Sales_Musoles Charles_Dullin Alain_Álvarez_Menéndez Abogado Abeja_de_lamark Conrad_Kilian Acacia_glutea Clásico_de_Rosario A_Bola_(periódico_portugués) Adolfo_Gelsi_Bidart Ciudades_de_Estados_Unidos_por_poblacion Zonas_geograficas Clematis_aristata_f._elliptica Abolmondar_albo Vernois_les-Belvoir Aeromaquinos Clerodendrum_philippinum_var._simplex Concilio_cadavérico Yamamoto_Gonnohyoe Chavigny WS-Addressing Warren_(Vermont) Agrupación_Musical_Sauces Colón_(Metro_de_Madrid) Chrysochlamys_silvicola Abadia_de_Farfa Yahi William_Severlyn_Hewitt Yarala Chrysler_Voyager Concepcion_marxista_del_Estado A_C_T Zanthoxylum_peltophorum Aeropuerto_Internacional_Moshoeshoe_I Club_Sportivo_Huracán_(Arequipa) Ciudad_de_Santa_Fe_de_la_Vera_Cruz Adenostachya Wikipedia_en_Ingles Aguilera_(volcán)

html map