Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Modulo_volumetrico Hombre_de_Hierro Hiperstena Antonio_Carlos_González Arma_Blanca Aragüelles Autopista_Ruta_del_Pacifico Huerta_de_alicante Automóvil_a_escala Avant_que_l'ombre... HP-42S AxCrypt Monopolos_magnéticos Hi-Res_Adventure Gymnothorax_enigmaticus Mitrovice Arboreto_de_la_Universidad_de_Rochester Guillermo_Ramírez_Vilardell Auguste-Ambroise_Tardieu Argalasti Anemómetro Armored_Saint HFIR Hermandad_de_la_Salud_(Malaga) Gyrostachys_praecox Armagh_observatory Autocrino Ansonia_glandulosa Hotel_Country_Club_de_Lima Harpalinus Andrii_Hovorov Heracross Analisis_filogenético Arum_alpinum Asociación_Costarricense_de_Astronomia Gta_tres Hinnoya Anne_Hidalgo Husera Groviios Historia_de_una_excursion_de_seis_semanas_por_Francia_Suiza,_Alemania_y_Holanda,_con_cartas_descriptivas_de_un_viaje_por_el_lago_de_Ginebra,_y_los_glaciares_de_Chamouni Andres_Aberasturi Ayuntamiento_de_Manlleu Helmisokeri Arrocerezo Mollerussa_(Lerida) Guberniya_de_Kherson Hexágono Monumento_a_Colon_(Bogota) Autovia_Lérida_Francia Avoriaz I_hate_you Idioma_wiyot Monasterio_de_San_Adrián_de_Sásave Ara_(constelacion)

html map