Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Batalla_de_gravelinas Callionymus_cooperi Cassida_silvicola Cayetano_de_Acosta Balduino_(nombre) Canon_EF-S Bandera_de_Madeira Castillo_de_quesa Bolognola Came_(Pirineos_Atlanticos) Carlos_Montes_Garcia Barrio_de_Santa_Lucía Carlo_Emanuele_dal_Pozzo Be_(hiragana) Cecilia_Dreymüller Carlos_Germán_Conrado_Burmeister Body_Harvest Brasiella Caupenne Boquillas_de_dragon Campaña_del_Oeste_de_África_(Primera_Guerra_Mundial) Canciones_navideñas CD_San_Fernando Carlos_Fernandez_López-Valdemoro Campeonato_Mundial_de_Voleibol_Femenino_de_1962 Bajil_(Moratalla) Cedric_Mabwati_Gerard BBC_Árabe_Televisión Begonia_herbacea_var._ellipticifolia Casey_Dellacqua Batalla_de_coquimbo Bosque_del_Rio_Garcia Bragayrac Año_316_adC Bianca_Hendrickse-Spendlove Bungalotis Canton_de_Sainte_Sevère-sur-Indre Bombardeo_de_Qana Blanzy_lès-Fismes Baltasar_de_Zuniga_y_Guzman,_marqués_de_Valero Challenger_de_Mons_2013_(individual_masculino) Barbourisia Baños_de_rioja Cardiff_by_the-Sea Biloxi_Blues_(obra_de_teatro) Barbara_washburn Búnker_de_Berlin Canastero_de_los_cañones CV_164 Bosc_Guerard-Saint-Adrien Balaruc_le_vieux Basilica_de_Santa_Maria_degli_Angeli_e_dei_Martiri Baltimore_County,_Maryland Calle_42-Grand_Central_(linea_de_la_Avenida_Lexington) Celofisis

html map