Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sonaguera Santuario_de_Nuestra_Señora_de_Guadalupe_(Monterrey) Saltator_rufiventris SpVgg_Greuther_Fürth Thuit_Hébert Sacramento_City_USD Sinocyclocheilus_broadihornes Strangweja Teodoro_Schmidt_(desambiguacion) Temporada_2010_de_Fórmula_3_Euroseries Tierra_del_Pan Temporada_2010_de_fútbol_en_Chile Sergio_Junior Sergio_&_The_Ladies Tnánj_ni'inj Tivoli_Theatre_(Wimborne_Minster) The_Master Se_..ra_Jety Terra_de_Lemos Segunda_División_Peruana_2006 Tonino_Delli_Colli Territorios_del_Norte_(Pakistan) Sineu_(Islas_Baleares) Terra_(EOS_AM_1) Síndrome_de_Klippel_Trenaunay_Weber Saint_Caradec_Tregomel Stratego The_concerts_in_china Stratford_(Dakota_del_Sur) Selva_mosaico_costera_de_maputaland Sigfried Sainte-Foy_(Sena_Marítimo) Sofie_Fatale Sociedad_de_Salvamento_y_Seguridad_Maritima Stéphane_Sessègnon Seversk Sofia_Nizharadze Saddle_River_(Nueva_Jersey) Toma_(manifestacion) Sculfor Tenrec_(género) Tetagouche-Nord Transbor Salbris San_De_Fuca_(Washington) Tim_Hardaway Traduccion_de_Nuevo_Mundo_de_las_Santas_Escrituras Torneo_Bicentenario_2010 San_Jorge_salva_a_la_princesa_(Donatello) Teorema_de_Cantor-Bernstein-Schröder Sargatillo, Saint_Fraimbault_de-Prieres Starkville Super_Star_Soldier The_Nostalgia_Factory

html map