Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sakoku Santiago_Rodríguez_Arana Sásabe Sultan_Bathery Saint_Ellier_les_Bois Stephane_Chapuisat Sainte-Anne-de-Beaupré Todo_el_poder Sinfonía_n.º_7a_(Mozart) Terebinthus_microphylla Taxus_pectinata TV_laser Saint-Genou Texas_Instruments_TI_99_4A Santeramo_in_Colle Teoría_cromosomica_de_Sutton_y_Boveri Toxicodendron_vernicifluum_var._shaanxiense Sindrome_de_Plummer-Vinson Steinn_Þorgestsson Singularidad_espacio-temporal Saint_Georges-d'Aunay Saint_Jean-de-Braye Sigrun Table_Rock_(Nebraska) Scooby_Doo_¡Piratas_a_la_vista! Tamuejo Sinfonia_n.º_7_(Dvořák) Technology_Compatibility_Kit Tasa_a_las_transacciones_financieras Segunda_restauracion_borbónica Screaming_Bloody_Murder Tephrosia_purpurea_var._diffusa Sisor_rabdophorus Tiaan_Kannemeyer Shturm_2002_Chekhov Soheil_Ayari Siphomeris Sirácide Siglo_I_a._C. Theodore_Lux_Feininger Say_(desambiguación) Salvia_real Sovigano Scott_Maslen Tipulatze Tamarino_de_manto_negro Tratado_de_paz_jordano_israelí Thomas_Sangster Salón_Literario Statue_of_Liberty Selección_nacional_de_futbol_de_Guinea_Ecuatorial Sandboxie Sumpall Takohiki The_Boston_Globe

html map