Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Tetraédricas Tabacalera_Laramie Samuel_Kanyon_Doe Semana_Santa_de_la_Villa_de_La_Orotava Sonambulismo South_Congaree Touët-sur-Var Seleccion_de_futbol_de_Arabia_Saudí Seleccion_de_futbol_de_Manchuria Takasho_Old_Boys_S.C. Sueño_Lucido Selección_Argentina_de_Hockey_sobre_patines_masculino The_rite_of_strings Santa_Fe_de_Mondujar_(Almeria) Sinfonia_n_º_7_(Shostakovich) Toma_de_Razon Tratado_de_Senlis Saint-Andre-de-Roquepertuis Transgender_Awareness_Week Santos_Cirilo_y_Metodio Street_Fighter_Alpha_Warriors'_Dreams The_Good_Dinosaur The_I_T._Crowd Technische_Nothilfe T'ra_Saa Stepnói_(Kurgáninsk,_Krasnodar) Scott_Fischer San_Salvador_de_Fuentes Santiago_Bernabeu_(estadio) Sarcopharyngia TE-06 Tourville_sur-Pont-Audemer This_place_is_death Teorema_de_Bolzano_Weierstrass Seguro_de_garantia Señorío_de_Molina-Alto_Tajo Seleccion_de_futbol_de_Ecuador Scraptia_hirsuta Surveiller_et_punir_Naissance_de_la_prison Stachytarpheta_indica_var._jamaicensis Todo_a_su_tiempo_(álbum_de_Marc_Anthony) Saša_Ilić The_Emily_Dickinson_Journal Tentorio_(duramadre) Shubha_Mudgal Se_las_echó_el_Buin Tadeusz_Komorowski Shipibo_konibo Secuencia_Alu Sławno Star_Trek_Online The_Guardian_(pelicula_de_2006) Socio_liberal Shockwave_(personaje_de_Transformers) Stachytarpheta_indica_var._jamaicensis

html map