Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Apis_mellifera_sahariensis Avión HMS_York_(1654) Aquí_no_hay_quien_viva_(Argentina) Hajduboszormény Hidrogeno3 Humberto_Campodonico Avi_Nimni Apertura_de_Japon Arabe_literal I_distrito_electoral_federal_de_nayarit Association_Sportive_Bantous Miwok HORECA Iberia_(Albeniz) Arius_macracanthus Hullabalooza Ano_148 Motín_de_la_Acordada Anapelo_de_flor_azul Hitsmobile Ashwaubenon_(Wisconsin) Guerra_civil_(desambiguación) Monzón Monarcas_españoles Hinojedo_(Cantabria) Monolepta_eburnea Misión_de_Observadores_de_las_Naciones_Unidas_en_Prevlaka Apeadero_de_Banhos_de_Amieira Anjesenpaatón_Tasherit Ayrton_Preciado HTV_Latinoamerica Hoffmannia_(Verbenaceae) Monica_Roşu Arthur_Hailey ISO/IEC_20000 Hanguanaceae Moya_(Gran_Canaria) Hendecourt-lès-Cagnicourt Arto_de_manzaneta Aphthona_dongchuanica Apice IFreeTablet Anatado Arroyo_Leleque Atriplex_multicolora Gualeguaychu_(ciudad) Mortons_Gap_(Kentucky) Hierba_de_los_indios Muhammad_Shah_de_Brunei IPhone_4 Anomalocalyx Asambleas_democratas_de_Hawaii,_2008 Idiomas_extranjeros Andre_Roberson

html map