Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Bust-a-Move_4 Barra_de_compás Campeonato_europeo_de_badminton_de_1998 Añorbe_(Navarra) Campeonato_Mundial_de_Deportes_Acuaticos_de_la_FINA_de_1986 Basilica_de_los_Martires_de_Uganda Bayosaurus Campanula_trigona Bellevalia_pinardii Batalla_del_rio_de_la_plata Bandera_de_Canarias Casa_consistorial_de_Villanueva_de_Córdoba Cebolleta_ascalónica CD_Salmantino Cebu_City Blastophysa Bell_p-63_kingcobra Ceremonia_de_fuego Biomphalaria_tchadiensis Biblioteca_Municipal_de_Concepcion Bap-compañía_de_baloncesto_de_las_filipinas Capitán_Alatriste Barrio_campo_elías Buho_moteado Centro_de_Investigaciones_de_Historia_y_Estadística_del_Futbol_Español Banco_Tucumán Britney_&_Kevin:_Chaotic_(EP) Bourg_de_Péage Bark_at_the_Moon_(cancion) Bernardo_Hoyos_Pérez Cambio_de_piel_(álbum_de_Plan_4) Camino_de_Santiago_Sanabres Boquilla_(viento_metal) Bergantin-Goleta Campeonato_Europeo_de_Patinaje_Artístico_sobre_Hielo_de_2001 Años_460_a_C Bourgeois Caseta_para_perros Campeonato_Mundial_de_Piragüismo_en_Eslalon_de_1991 Campeonato_Mundial_de_fútbol_sala_de_la_FIFA_2012 Año_710 Capi´ibary_(Paraguay) Brontispa_mariana Cementerio_Britanico_del_Callao Benedikt_Gröndal Bob_Esponja_Atrapados_en_el_Congelador Bergantín_Tatler Buenaventura_Bueno Bill_W California_Cactus Carlos_Escarrá Brachychiton_paradoxus_var._pubescens Biblioteca_nacional_de_mexico Caye_Vallés Caucho_natural

html map