Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Zamburina Comic_Blade Yulia_Ryabchinskaya Villarejo_Rubio Wetten,_dass..? Victoria_de_Tivoli Control_del_Fuego Xocourt Coalicion Walter_Nichols Cloruro_de_polivinilo Válvulas Yes_(desambiguación) We_should_have_been_stars Acreodi Aer_Lingus_Regional Chucrut_chino Visciano Charles_Dibdin Ahmés_Sa-Pa-Ir Compañía_Judía_Botwin Clausura_2013_(Honduras) Activo_financiero_alternativo Chloridea_marmada Ciudad-municipio Clementinae Cirio_Pascual Villangomez_(Burgos) Warlincourt-lès-Pas Condado_de_Winona_(Minnesota) Cinematográfica_Interamericana Agencia_de_Cooperacion_y_de_Información_para_el_Comercio_Internacional Coahuitlan Vergilio_Ferreira Chicken_Little Velocidad_animal Vive_y_deja_morir_(película) Cheyrou Zafirlukast Conophytum_geminum Cometa_6P_d'Arrest Violeta_de_Sierra_Nevada Vittarioideae W._K._C._Guthrie Zeleny_Hay Alberto_Bernabé_Pajares Chrysichthys_wagenaari Verbascum_bicolor Civilizacion_del_Oxus Zantedeschia_virosa Alegria_(flamenco) Chaumont-sur-Tharonne Villiers-sous-Mortagne Villambrán_de_Cea Zaidin_(granada)

html map