Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Jimmy_jump La_Liga_de_Leviathán Joan_Manuel_Trayter_Jimenez Lista_de_Academias_Lingüisticas Lago_Bertrand Isabel_de_Borbon,_Infanta_de_Espana Lieuran-Cabrières Las_corrientes_liberales_en_los_Estados_Unidos Jose_Manuel_Mauco La_Maquina_de_Hacer_Pajaros Jose_Luis_Gómez_Tore Irvine,_California Italia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Chamonix_1924 La_Sra._Vegano Johann_Gottfried_Walther Kabaros Juegos_Olímpicos_de_Los_Angeles_1932 Liga_de_las_Americas_2009_10 Kamaruddin_Bin_Mat-Salleh Jose_María_Cabrera_Menendez Jose_Ladislao_Andara Lauche KAUST Laval-sur-Doulon La_Selva_en_Casa Jesús_Carballo_Martínez Kačar Instituto_Nacional_de_Estadística_(Belgica) Liga_Venadense_de_Fútbol La_Paz_(departamento_Bolivia) Jose_Luis_Pego_Alonso Jardin_Botanico_de_la_Universidad_de_Leipzig Joseph_Papp Kazimierz_Nowak Jacques_de_Mailles Ivoti Kreditanstalt_fur_Wiederaufbau Isa,_la_iguana Ley_de_vagos_y_maleantes Liga_de_Honra_2 La_pelicula Jesse_Louis_Lasky Lista_de_episodios_de_Hannah_Montana Le_Loi Lias_d'Armagnac Joan_Maluquer_de_Motes Josep_Clara_Ayats José_Luis_Villacanas Jardín_Botánico_de_Kirstenbosch Leskiäidin_tyttäret La_estacion_(canción) Julia_de_Jòdar La_Rioja_(comunidad_autónoma,_Espana) Ji-Sung_Nam Jose_Agustin_Ibañez_de_la_Renteria

html map