Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Magia_(álbum_de_Rosana) Matrimonio_entre_personas_del_mismo_sexo_en_Holanda Rally_de_Finlandia_de_1997 María_Barilla Margarita_de_Francia,_Duquesa_de_Berry Grafton_County,_New_Hampshire Mapa_de_Poincare Lokum Marta_Mercader Quinto_Pedio_(pintor) R_T_V_E Premio_Nacional_de_literatura_infantil_y_juvenil Reforma_Democratica Michiru_Yamane Miguel_Hernández_(futbolista) Proyectos_Wikimedia Godofredo_de_Monmouth Loarn_de_Dalriada Los_Supersonicos:_la_pelicula Maestro_mayor Masayuki_Uermura Ramon_Sánchez_Pizjuán Regencia_del_Imperio_Mexicano Premio_Romero_Esteo Rally_de_Finlandia_de_1974 Primera_División_de_Nigeria Luis_María_Anson_Oliart Martín_Chirino_Lopez Miguel_Abadía_Méndez Ramón_Subercaseaux_Vicuña Quél. MRW Proxima_Centauro Luenga_&_fablas Gran_Escarpe Luisa_María_Adelaida_de_Borbón_Penthièvre_(1753-1821) Lužica Presión_reducida Malthodes_alatauicus Mijail_Botvinnik Mexipedium_xerophyticum Me,_Myself_and_I Praxeliinae Rana_arborea_de_Taylor Masa_joviana Manuel_Rivera_Ortiz Loba_del_Capitolio Mason_Moore Proceedings_of_the_Linnean_Society_of_London Léon_de_Rosny Lluis_Maria_Francesc_de_Paula_Llach_i_Grande MFK_Dinamo_Moscú Mateo_Garralda_Larumbe Maronesa_(raza_bovina) Raión_de_Ivacevičy

html map