Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ascensión_(Stargate) Moleculas_de_adhesion_celular Grindcore/Doom Hermandad_de_"Vera-Cruz"_(Sevilla) Annville_(Kentucky) Assassin's_Creed:_Lineage Idioma_sindarin Guitarron_mexicano Home_(álbum_de_Angela_Aki) Homosexualidad_en_la_India Huevo_de_Colón_(Sevilla) Ibrahim_Aslan Hueso_cuneiforme Archives IRS_Records Home_(Boardwalk_Empire) Autoroute_A3_(Francia) Grupo_de_Apoyo_a_Proyectos Gustáv_Husák Are_We_the_Waiting Morata_(apellido) Héctor_Vargas_Haya Antonio_Garcia_García Hospital_Militar_Gomez_Ulla Avena_de_salón Helictereae Aubigny_en_artois Mordellistena_obscuriventris Himno_Nacional_(México) Autovia_Mudéjar Morato-Tres_Arboles Monedas_de_euro_de_grecia Arundo_altissima Mordella_homochroa HD_76932 Hasdai_ibn_shaprut Artemisia_anethifolia Anos_1350_a_C Hermann_Glass Montes_Brooks Aurrerá_(desambiguación) Antoni_Ros_Marbà Howard_City HD_215441 H_L_Hart Asexuales ICBN Modelo_de_tabla Asociacion_de_atletismo_de_norteamerica,_centroamérica_y_el_caribe Andres_Ortiz_Osés Aniquilación_de_pares Arregitana Autovia_A-91 Movimiento_Libertario_(partido_político) Montjavoult

html map