Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cuestión_de_España Convergencia_(Venezuela) Defensa_Contra_las_Artes_Oscuras Defensor_del_Pueblo_Andaluz Dioscorea_cliffortiana Amber_(Oklahoma) Dna. Directo_desde_Madrid Ducado_de_villena Delicias_(Zaragoza) Alexandr_Ivánovich_Oparin Devil_in_Her_Heart Derbicios Dallas,_Texas ED-209 Desmontando_a_Harry Cápsula_dehiscente CrossFire EOI Cuenca_de_Canada East_Moriches_(Nueva_York) Densidad_de_portadores_de_carga Cymbidium_flaccidum DBS_Building Cupressus_himalaica_var._darjeelingensis Distrito_de_Bludenz Alofono Doxografia Daniel_Majstorović Documento_(informatica) Dinastía_Iksuakú Dr._Hibbert Aleuroparadoxus_iridescens Cosmología_no_estándar Cárcel_de_Yare Discografia_de_Dj_Lázer CurriculosegunStenhouse Coryphantha_neoscheeri Daguioman Crisis_Beat Dog_Gone_(desambiguación) Daniela_Camaiora_Valera East_Merrimack Círculo_del_control_de_calidad Ecueracapa Drúadan Almallo Cynoglossus_lida Coriamirtina Alexandre_Vinokourov Distrito_de_napo Copa_Argentina_de_Básquet Derrick_Caracter Copa_del_rey_de_baloncesto Dia_del_Niño

html map