Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cooperacion_al_desarrollo Diaphaenidea_subcostata Cromosoma_1-humano Altamira_(municipio_Mexico) Alfonso_VII_de_Leon_y_de_Castilla Ammi_viznaga Dique_La_Huertita Desmognathus Dighton_(Massachusetts) Cora_de_Morón Alto_Lucero_de_Gutiérrez_Barrios Dactylochelifer_syriacus César_Azpilicueta Ana_Cristina E161 Cueva_de_Fanagoriskoye Cártamo_cultivado DJ_Uni Daikaiju Distrito_de_Saint-Pierre_La_Reunion Dagoberto_I Crema_de_reposteria Copa_de_la_liga_de_Polonia Cultura_Cajamarca Críticas_del_cristianismo Departamento_Juan_Bautista_Alberdi Dehonianos Derlis_Florentín Edificio_Bencich_Hermanos Amplitud_(matemáticas) Cyperus_cyrtolepis_varucescens Convento_de_los_Agustinos_(Huécija) Dobsonia_minor Distrianthes Cowon_D2 Dos_Bocas_(Trujillo_Alto) Dumarkunda Alex_Granell Dannemois Depresion_de_Ozu Corona_Azul Derdian Almazan Diego_Fernando Distrito_de_Rendsburg-Eckernforde Alexander_Dargomyzhsky All's_Well_Ends_Well_2011 Coquelin_ainé Damià_Carbó Death_Row_(álbum) Alejandro_prieto Echinacea_speciosa Domingo_Laporte Copia_certificada Crátilo_(diálogo)

html map