Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ernesto_Augusto_III_de_Hannover El_Uno_a_Uno Florcita_Motuda El_coloso_negro Edurne Estacion_Ameghino Enodio_de_Pavía Estacion_de_Villalba_de_Guadarrama Eshmún El_libro_de_los_cuentos_perdidos_II Far_Sava Eduardo_Hernandez_Moncada Euphorbia_celastroides_var_humbertii Escudo_jujeño El_Aiún_Bujador_Sakia_El_Hamra Erythrina_fulgens Fontaine_les-Cappy Ferdinand_Ludwig_Adam_von_Saar Esmilodon Ethel_Barrymore Exfiliana Elecciones_de_Baja_Austria El_Valle_del_Cauca Enrique_Sanchez_Monge_y_Paralleda El_trio_infernal Festuca_mutica Farragut_North_(Metro_de_Washington) Eleotridae Equitacion_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Berlín_1936 F.Bordes Estacion_de_Lutxana FC_Juventus_București Federico_Marés_Deulovol Ernesto_Sáenz_de_Buruaga Fenómeno_celeste_de_Nuremberg_en_1561 Fenomenoide! Fernando_Navarrete El_Hoyo_(Argentina) Eneas_Carneiro Embargo_(derecho) Elementos_para_la_fundición_de_la_cera Franklin_D_Roosevelt Emilio_Pedro_Siri Fernando_Maria_de_Castiella_Maiz Escudo_del_Sacro_Imperio_Romano_Germánico Enrique_Gil_(cantante_filipino) Elecciones_generales_de_Perú_de_1963 Ephthianuridae El_Niño_en_el_Iceberg Etta_James Florida_Atlantic_Owls Familia_Corleone Federación_Cántabra_de_Fútbol Francisco_de_goya Educacion_en_Botsuana

html map