Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Amortiguadores_con_plataforma_estable Copa_Anglo_Escocesa Curupumulage_Jinarajadasa Aleuropleurocelus_laingi Crisis_del_siglo_XIV Dictadura_de_1973_1985 Alstroemeria_longaviensis Creación_de_imágenes_de_disco Cyrus_Vance Derecho_Individual Country_House Cucurbita_pepo_var._verrucosa Cubeto_de_retencion Curtil_sous-Buffieres Alzamiento_de_varsovia Durnes Departamento_Rawson_(San_Juan) Cristian_Alexander_Morán Divason_Mlozi Cálao Alfonso_Gómez_Gómez Dios_Visnú American_Psycho_2 Alvaro_Noboa_Pontón Deliverance_(álbum_de_Quietdrive) Detlev_Mehlis Demografía_de_Birmania Dead_Rising Cuarteto_para_cuerdas_n._15_(Beethoven) Cumbre_America_del_Sur-Países_Árabes Cumbres_borrascosas_(pelicula) Dave_Karofsky Dennō_senshi_Porygon Distrito_histórico_arquitectónico_de_Miami_Beach De_Queen_(Arkansas) Ducado_de_Maqueda Damien_Rice Deutero_Isaias Copa_Libertadores_2000 Durfort_et_Saint-Martin-de-Sossenac Cortambert Dalechampiinae Craig_Roberts Descomposición_anaeróbica Dream_On_(canción_de_Depeche_Mode) Cuthbert_Girdlestone De_vita_Caesarum Damián_Maisonave Diplomacia_de_guerra Crónica_de_Castilla Duxelles Distrito_de_Bagneres_de_Bigorre Allium_splendens Alismorkis_reflexa Dr_Jonathan_Michael_Dorian

html map