Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Distrito_de_Sabinov Cueva_de_La_Clotilde Alquimia_hermética Distrito_federal_Central Doller Alianza_Llanos Alpine_(Texas) Economía_del_Imperio_carolingio Diabrotica_sebaldia Delta_del_Ganges Cot Edad_adulta Amintas_(general) Aluche_(Madrid) Curación_Sexual Edad Dascyllus_melanurus Costal Cvitan_Galic Des-gamma_carboxiprotrombina Daluis Dialecto_laburdino Dinastía_Muhammad_Ali Dr_Louis_Ignarro Alvar_Nuñez Dysderoidea Copec De_mil_colores_(1992) Cooperativa_Farmaceutica_Asturiana East_Setauket Cuevas_de_Provanco Economia_chilena Crowell Damian_Akerman Distrito_de_Nowy_Tomyśl Convento_San_Agustin_(Cusco) De_siete_a_nueve_(El_Tres) Dr._Feelgood_(canción) Amor_en_silencio Copa_Mundial_Femenina_de_Futbol_Sub-17_de_2012 Códigos_cíclicos Cámara_Ardiente Convolucion Departamentos_franceses_de_ultramar_y_territorios Death_Note_(pelicula) Denny_Hulme Dennis_Şerban Alimento_milagroso Dorat Alejandro_Perez_(futbolista_argentino) Diego_Carrillo_de_Mendoza_y_Pimentel Cryptocarya_williwilliana Diana_Doll Culturas_de_Asia Cordia_roxburghii

html map