Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cortaderas Copa_Federación_2009 Destructor_Lepanto_(L) Cromatografía_de_inmunoafinidad Dragones_Krayt Copi_Corellano Alí_Pacha Davy,_Humphry Ecuación_de_la_desdoblada Cyclospermum_leptophyllum Dunita Daniel_C_Tsui Alseides Amblystegium_chilense Dragoljub_Mihajlović Daboia Corumbá_de_Goiás Alex_Quillo Daniel_Velez Cuitlacoche_californiano Credo_(desambiguacion) Diego_de_marquina Dolores_de_Pacheco Cueva_de_Tischofer Alexander_Satschko Economia_de_la_Union_Europea Diaz_Casariego Cronica_pinatense Dăng_Đàn_Cung Coronel_Bolognesi Cordillera_(provincia,_Chile) Copa_América_Centenario Célula_glial Dorstenia_pernambucana Dave_McClain Croacia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Salt_Lake_City_2002 Aloe_cryptopoda Deva_Juti Dora_Nascimento Allan_Cunningham_(botánico) Alifushi Distrito_de_Longuita Deleornis Amy_Hartzler Duque_de_Parma Código_de_área_701 Desorden_genetico Convención_de_anime Dactylispa_foveiscutis Amberieu-en-Bugey Deja_vú Distrito_de_Ghanzi Doce_(desambiguación) Curia_Regia_de_1188 Ammodytes_personatus

html map