Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ville-d'Avray Ventisca Comité_Internacional_de_Pesos_y_Medidas Adele_Blue_Adkins Vuk_Grgurević Yeah_really Consejo_Europeo_de_Investigacion Valmont_(Pelicula) Aegus_kurosawai Alberto_Espina Acción_democrática Christos_Yiannopoulos Werner_Molders Whitaker's_Almanack Academia_Machalí Cine_underground_estadounidense Virage_fotografico Agrostis_blasdalei Comportamiento_emergente Ciudad_de_Siem_Riep Chermignac Varicorhinus_jaegeri Chicó_(desambiguación) Zempoala_(arqueología) Chateauneuf_de-Chabre Chinantequilla Vernosc-lès-Annonay Wolfram_Alpha Alain_de_Benoist Winawer Conicalcita Cinco_Choshu Yehuda_Kiel Colegio_de_Doncellas_Nobles Washoe_(chimpancé) Adenocarcinoma Vladímir_Aleksándrovich Víctor_Manuel_Orlando Aegus_minahasaensis Chevire-le-Rouge Club_Quilmes Congregación_B'nai_Israel Zontecomatlan Vara_de_esculapio WP:PEL Club_Deportivo_San_Agustin Civitate_Dei Yu_Tang_Zhao Zona_de_abscisión Chemeré_le_Roi Victor_Franz_Hess Vanočka Chris_Turner Ciudad_de_Taipéi AS_Béziers

html map