Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Departamento_de_gracias_a_dios Alejandro_Dumas_padre Alvar_Fanez Dotproject Cruz_del_Mérito_Naval Corundas EAE_ANV Cucarachero_montaraz Día_de_los_Muertos Amaranthus_anardana David_Almandoz Alice_Dunbar-Nelson Cosme_San_Martin Día_inhábil Critesion_geniculatum Damià_Campeny Delphinium_bethuricum Durringtonia_paludosa Distrito_de_kayunga De_Havilland_Aircraft_Company Copa_del_Principe_de_la_Corona_Saudita_de_futbol Cristián_Morán Ana_Maria_Machado Dapa_de_Siargao Amos_Burn Delavay Deathlok Crisis_demográfica_en_Ucrania Amalia_Isabel_de_Hanau_Münzenberg Costa_Rica_2013 Convento_de_las_Comendadoras_de_Santiago_(Toledo) Dipodomys_ordii Costa_de_Bakutis Creaciones_(programa_de_TV) Departamento_de_Policia_de_la_Ciudad_de_Nueva_York Derrick_Byars Defensoria_del_Pueblo_del_Perú De_Vliegende_Hollander Edgar_Crespo_Echeverria Danaide Dias_festivos Darrell_Arthur Decima_(mitología_romana) E339 César_de_Cesare Downs_(Kansas) Cyphon_dentatus Aleurothrixus_floccosus Distrito_de_inguilpata Coptotominae Deercroft_(Carolina_del_Norte) Alemanes_de_los_Cárpatos De_mil_colores Dipsas_brevifacies Dasysphaera

html map