Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Choque_(fisica) Vicia_villosa Consonancia_(música) Colina_(Leon) Vasco_da_gama Wouter_van_oortmerssen Vidal_mayor Valerià_Miralles_i_Ortolà Volumen_(DVD) Aeropuerto_de_Alexandria_(desambiguación) Vehiculo_anfibio Viviano_L._Villarreal Conspiración_judaico-masónica Cigüenuela Charidotella_striatopunctata Víctor_Andrés_Belaúnde_Diez_Canseco Veza_almerejana Al_filo_del_panfleto Wild_In_The_Streets Chrysolina_hyrcana Château_sur-Allier Abtenau Colegio_Oficial_de_Arquitectos_de_Canarias Vasallos_libres YM2612 Yann-Fañch_Jacq Cine_sovietico Agallas,_el_perro_cobarde Clive_Eric_Cussler Zona_Militar_de_Comodoro_Rivadavia Víctor_Baldo Ad_Neeleman Accidente_ferroviario_de_Rio_Lujan_de_1975 Voleibol_playero Yuri_Andrujovich Ad_Dekkers_(desambiguacion) Acacia_furcatispina Abramitas Administración_de_Servicios_Atmosfericos,_Geofisicos_y_Astronómicos_de_Filipinas Al-Waqqasí Conexion_por_línea_conmutada Aeropuerto_del_Dr._Francisco_de_Sá_Carneiro Citricola Condado_de_Macon_(Alabama) Wofford_Terriers A_Martinez Villapinzon Yuriria_chapalae Contraataque Zhenhai_Qu Vasili_Zúbov Chthonius_herbarii Clemente_de_Jesús_Munguía Comita_I Circus:_Mas_difícil_todavía

html map