Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Delegacion_Cuauhtémoc Dat_Nigga_Daz Allium_giganteum Delavan_Lake_(Wisconsin) Cosmópolis_(São_Paulo) DSA-576 Cualquiera_que_sea_el_caso_(Lost) Cubo_Cuantico Crax_globulosa Dicksoniaceae Dinastía_Isauria Cristina_Neagu Diego_Fernández_de_Córdoba,_I_marqués_de_Comares Corte_de_Peleas Copa_Panamericana_2002 Distrito_de_La_Cruz Alvaro_Obregón,_Mich. Cuerpo_cavernoso Deconvolución Cordillera_Volcánica_(America_Central) Dendragapus_fuliginosus Echecrates_(filosofo) Cámbium Corrupción_en_Chile Crash_gate Corriguela_basta Cultura_Occidental Dos_hermanos_(película_de_2010) Dowelltown_(Tennessee) Cristian_Garcia_Ramos Distrito_Escolar_Unificado_de_San_José César_A._Elguera_Delgado Dogmas_católicos_romanos Doklady_Akademii_Nauk_UzSSR Aleksandr_Porfírievich_Borodín Altiani Crest_of_a_Knave Cubillos_del_rojo Dahd_Sfeir Departamento_de_Educación_de_Maryland Alfredo_Garasini Cooperación_Chino-Alemana_(1911–1941) Dustin_Pedroia Dircema_pulchrum Círculo_Eranos Amadeo_Modigliani Danza_de_las_espadas_de_San_Bartolomé_de_la_Torre Deja_Gnu Daniel_de_Moscu Alicia_Plaza Distrito_de_culebras Almonacid_del_marquesado Alexander_Ring Cordillera_Presidencial Crucis_(álbum)

html map