Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Argentine Hiles_(condado_de_Wood,_Wisconsin) Hongkonesa Mina_Grasberg Misho_(Ehime) Arteria_supraorbitaria Asterix_el_Galo_-_Astérix_en_los_Juegos_Olímpicos Anticatolicismo_en_los_Estados_Unidos Haddock Guardia_de_Lobos Avenida_Kingston_(Linea_Eastern_Parkway) Area_metropolitana_de_Pamplona_Iruna Moroleón_(Guanajuato) Gusano_medidor Movimientos_sindicales Idioma_silesiano Anarquismo_en_Alemania Hermano_Sol,_Hermana_Luna_(pelicula) Gundemaro_Paniceres Herman_Soliz Arnicourt Morderse_las_unas Autorité_de_développement_intégré_de_la_région_du_Liptako-Gourma Avenida_Almirante_Juan_Jose_Latorre Idioma_tusia Herguijuela_de_ciudad_rodrigo Monárquicos Andre_Jarlan Huelen Audífono Idioma_lezgui Montañas_Pitons Movimiento_Podemos_(Venezuela) Asier_Polo Atomico_biologico-quimico Minato_Sahashi Huracan_Jimena_(2009) Angela_Prieto Hugo_León_Puelma Andrew_Turner Ano_1381 Hans_Christian_Schmidt Guarare_(corregimiento_de_Guararé) Andres_Navarro_Haeussler Henry_Mayhew Grisolles_(Tarn_y_Garona) Minage Archivo_Historico_Provincial_de_Cuenca Hermione_homochroa Moldavia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Verano_1996 Austria_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Verano_2004 Ayuntamiento_de_Burgos Ministerio_de_Educación_Pública_de_Chile Apicra_radula Ariel_Ameijenda

html map