Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Arroyo_Maciel Mr._Game_&_Watch Ascenso_de_clitico Heiltz-l'Éveque Hermandad_Nazarenos_de_la_Purisima_Sangre Ministerio_de_Trabajo_e_Inmigración_de_España Momayyez Ichthyomys_pittieri Historiografia_helenística Gunnar_Thoroddsen Mirco_Opazo Ay_sur_Moselle Anton_Abbadia Av_j_j_perez Grupo_de_Ejércitos_de_la_Región_Oriental Hort._Brit.,_ed._2 Montañas_Bukk Mortadelo_y_Filemon_Misión:_salvar_la_Tierra Homonizacion Historia_del_trastorno_límite_de_la_personalidad Misión_de_Observación_de_las_Naciones_Unidas_en_Georgia Hochkultur Area_censal_de_Valdez_Cordova Hippeastrum_montanum Guthorm_Sigurdsson Avrille_(vendee) Apopa Arne_(Grecia) HIP_29804 Austin_Powers:_la_espía_que_me_achuchó Análisis_técnico_bursátil Atalaya_(distrito_de_Veraguas) Audacia_es_el_juego Hibiscus_cardiophyllus Mogarraz Monumento_Histórico-Artístico Guettardaceae Auquénidos Hugh_Mc_Collum_Curran Hotel_de_hielo Milrayas Hellhammer_(desambiguación) Hanover_(New_Hampshire) Humanismo_en_Espana Morgan_LeFay Harold_Lopez-Nussa Arnold_J_Toynbee Moby_Dick_en_el_Mundo_Submarino HEGRA Monna_Vanna Harold_Lockwood Monumento_natural_Cerro_Alcazar Hemiterpeno Astérix_el_Galo_Astérix_legionario Henrique_Teixeira_Lott

html map