Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Halloween_II_(película_de_2009) Heinrich_Rochna Himno_de_Tuvalu Arbol_rojo-negro Mula_Husayn Mujeres_infieles_(2004) Home_for_Christmas_(album_de_'N_Sync) André_Étienne_Justin_Pascal_Joseph_Francois_d'Audebert_de_Férussac Antianira Anneliese_Van_Der_Pol Mordella_evanescens Himenóptero_depredador Aracnofobia_(película) Municipalidad_de_Cesu Guerra_Gréco_Turca_(1897) I_don't_care_(canción_de_Fall_Out_Boy) Monclar_de-Quercy Miloš_Krstić Asesinato_en_la_Escuela_Secundaria Avenida_Velez_Sársfield_(Munro) Asenso Arutua Hippolyte_Mordeille April_Jeanette Miss_Suramerica I_Won't_Hold_You_Back Modulación_por_frecuencia_de_pulsos Angela_peruviana Miya Guatemala_(república) Andre_maurício_vieira_de_carvalho Motín_del_Pendón_Verde Heraldica_del_Reino_de_Leon Arteria_arcuata_del_pie Apertura_espanola_sin_3_a6 Henri_Constant_Gabriel_Pierné Arsenio_Martinez-Campos_y_Anton Mimosa_tetrandra Aringo Hauptverwaltung_Aufklärung Hordeum_turkestanicum Aplique III_(álbum) Mistress_Branican Aplicación_vertical Idioma_groenlandés_inuktitut Hipoteca_del_derecho_al_aprovechamiento_urbanístico Angel_Ruperez Hidrófito Mont_d’or_o_vacherin_du_Haut-Doubs Historia_Nova_do_Emperador_Carlos_Magno_e_dos_doce_pares_de_Franca Monarquía_en_Canadá Arboribonzo Anopsia Angel_With_The_Scabbed_Wings

html map