Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Hygrophorus_russula Anarquismo_y_religión Hospital_Clínic_de_Barcelona Anti-incrustante Arteriae_palpebrales_mediales Gymnogobius_zhoushanensis Mongardino Guépin Hugo_Blanco_en_Percusion Angbor Mimagoniates_barberi Apelles Hannah_Montana_The_Movie Asesinos_natos Hugo_Santiago Apellido_chino Hispanas Gumenica Ashwamedha_Yajna HD_33793 Autobiografia_(album_de_Duncan_Dhu) Guaxabanes Atalaya_del_Enebral Anillo_del_Pescador Monte_Llano_(Cayey,_Puerto_Rico) Area_de_Nairobi Art_Larsen Guatamote Muhammad_ibn_Musā_al-Khwārizmī Himno_a_la_Bandera_Bonaerense Guadaíra Hura_crepitans Arroyo_Aurora Huelgas_obreras_en_Brasil Mineralogía Hopea_austroyunnanica Ictérico Atenagoras_I Hércules_(película) Asterix_(Asterix_el_Galo) Hemévillers Henry_Heerup Historia_de_la_educacion_en_Costa_Rica Hongo_psicodelico Misión_de_las_Naciones_Unidas_para_el_Referéndum_del_Sáhara_Occidental Arbolaguín Ministerio_Secretaria_General_de_Gobierno_de_Chile Habsburgo_de_Viena Arresto_y_asesinato_de_Ngo_Dinh_Diệm_Jean_Baptiste Antonia_de_Alarcón Heraclea_Síntica Anairetes_reguloides Anubias Monitor_multifrecuencia Mitrantia_bilocularis

html map