Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Chaetodon_smithi Casa_de_la_serena Baño_María Bailando_por_un_Sueño_(Chile) Champagne_(Charente_Maritimo) Bézues_Bajon Bandera_de_ghana Cassena_elongata Briarres-sur-Essonne Boa_Vista_das_Missões Canal_de_Rugezi Bateria_termica Batman_(álbum) Carpintero_magallanico Bavieca Catagramma_cynosura Bahia_de_Jiquilisco Capricorn_(A_Brand_New_Name) Cedric_Lewis Casos_(Alta_Ribagorza) Calaquendi Berrichonne_de_Châteauroux Broederbond Castillo_de_versalles Breathe_(2_AM) BT_Wi-fi Casa_de_la_Cueva Berlin_Air_Show Batalla_de_queronea Chalaronne Brazo_Norte_(Islas_Malvinas) Batalla_Cañada_Strongest Carretera_de_circunvalación_de_Islandia Campeonato_Mundial_de_Ajedrez_1889 Bec_de_corbin Carnegie_Hall Barrocas_e_Taias Biglerville Campeonato_Brasileño_de_Fútbol_1971 Calciano Campo_de_Tiro_con_Arco_del_Parque_Olimpico_de_Pekín Biblioteca_Nuestros_Hijos Carlos_Antonio_Berrospi_Figueroa Castillo_de_Wawel Bandera_de_Holanda Cereus_russelianus Capitan_Antilles Bart_jo-jo_Simpson Candidaturas_interpretativas_de_la_VIII_edicion_de_los_premios_Goya Campeonato_Europeo_de_Natación_de_2002 Cervera_de_Río_Pisuerga Benjamin_listillo Cayrac Boyeux_Saint-Jérome Barak_Obama

html map