Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Liga_Nacional_de_Baloncesto_Profesional_de_México Lista_de_premios_de_cine Lilium_bonatii Katherine_Woodville Jean_Baptiste_"Django"_Reinhardt Jim_Smith José_Francisco_Marti La_novia_de_la_novia Jadeita Las_aventuras_de_Tintín:_Tintín_en_el_Congo Lista_de_presidentes_de_Estados_Unidos Invenciones_y_Sinfonías L_K_Henry Letitia_Elizabeth_Landon Katie_Viqueira La_Horcajada_(Avila) Julio_Escámez Juegos_Olímpicos_de_Barcelona Julio_César_Cháves José_Julián_Frontal James_Read Kiva_(Organizacion) Invisible_(canción_de_Ashlee_Simpson) Klein_(desambiguación) Jose_Hernandez_García Lista_de_capitulos_de_Vampire_Knight La_noche_(película) Jose_Daniel_Gil_Zuniga L.A._Confidential Ivan_Yakubovski La_Côte_Picarde Keiko_Yamada Israel_en_los_Juegos_Paralimpicos_de_Atenas_2004 Komisyon_sa_Wikang Iztacalco_(estación_de_Metrobús) Jorge_Agustín_Nicolás_Ruiz_de_Santayana_y_Borrás Lechosero_pechirrayado Jugador_Más_Valioso Instituto_Secular_Discipulas_del_Señor Liofilizacion Johnny_Mathis Lithospermum_maritimum Little_Richard's_Greatest_Hits Lieja-Bastona-Lieja_2009 Lescovich Kate_Nelligan Kitt José_García_Barbon Interprete_de_ordenes Islas_ABC Lago_Acigol Jardín_de_San_Marcos La_Gripperie_Saint_Symphorien Las_Candelas Lakeview_North_(Wyoming)

html map