Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Domenico_Beccafumi Daniel_Arango_Jaramillo Distrito_electoral_de_Evansville_(Illinois) Cupularrotonda_pentagonal_giroelongada Dactilo_(métrica) Diagnostico_precoz Derarimus_rugulosus Disquisitiones_Arithmeticae Alvaro_Montero_Mejia Código_Unico_de_Identificación_Laboral Cónclave_de_2005 David_Anders Edificio_Elíades César_al_mejor_director Convenio_para_la_Represion_de_Actos_Ilícitos_contra_la_Seguridad_de_la_Aviacion_Civil De_origine_et_situ_Germanorum Diego_López_de_Zúniga_y_Velasco Alianza_Fútbol_Club_(El_Salvador) Distrito_de_yawan Alfredo_Contreras Désenchantée Cristóbal_Lozano Amnesia_infantil Cristo_con_la_Cruz_a_cuestas_(El_Bosco,_Viena) Edificio_de_la_Gobernación_General_japonesa_en_Seúl Courtémont Alesia Corryocactus_brevistylus_ssp_brevistylus Alisma_arcuatum_var._lanceolatum Copa_de_España_de_Fütbol_Sala Aly_&_Aj Dulce_María_Sauri Dillard_Crocker Dzagoev Crisis_del_petróleo Ana_de_Hungría_(desambiguación) Demografía_del_ateísmo Dziady_(poema) Día_Mundial_de_la_Higiene_de_las_Manos Diferencias_terminológicas_y_reglamentarias_del_rugby_en_los_países_de_habla_hispana Cuenca_Claudio_Mamerto Cueva_de_el_castillo Coqueta_crestinegra Cucal_de_Célebes Doble_casco Cunila_(Lamiaceae) Duodécimo_grado Dasein D.Brandză Dinero_peligroso Deiregyne_eriophora Cuiba Alfonso_Requiterena Diocesis_de_Juigalpa Dinamarca_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Barcelona_1992

html map