Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Club_Atletico_San_Martín_de_Tucuman Claudio_Di_Girólamo Very_Quick_Wiki Vena_colica_dextra Afrodita_de_menofanto Comarum_palustre Ageneiosus_valenciennesi Consejo_Economico_y_Social_de_España Abū_Bakr_Yahya_al_Ğazzār_as-Saraqusti Alcibíades_(nombre) Vila_seca_(Tarragona) Y_que_Dios_nos_perdone Columna_de_Hierro Villa_S_U.P.E. Cinco_x_Infinito Comiquitas Weberbauerocereus_longicomus Clan_Uchiha Washington_Capitals Computadoras_en_la_ciencia_ficción Von_Grolman Complejo_sinaptonémico Vannes_Olympique_Club Combate_de_Abarran Clifford_Edmund_Bosworth Xavier_de_maistre Abbaye_sainte_marie_de_lagrasse Acrostichum_ferruginosum Yámburg Adicion_electrófila Vimbodí_i_Poblet Vintismo Worthington_Springs WP:ERRORES Várices Cneoranidea_flammea Vernonia_parthenioides Circuito_de_Assen Cliff_Battles Administración_de_memoria Zone_d_tambora Compact_Disc_-_Read_Only_Memory Close_to_Seven Weyers_Cave_(Virginia) Contraugusto Aeropuerto_Internacional_de_Assab Villa_de_Almaguer Watásidas Xanthosoma_atrovirens_var._kochii Yoloxochitl_Bustamante_Diez Villefranche_sur-Mer Aceite_de_sandalo Weezing Vive_les_femmes! Yolteotl

html map