Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Vagiz_Khidiyatullin Albussac Aeropuerto_de_Savonlinna Violet_UK Ciencia_menor Agua_de_valencia Cneo_Cornelio_Blasión Agrupación_de_Cofradías_de_Jaén Ciclismo_artístico Comunas_de_Alto_Marne Chuck_Berry_Is_on_Top Coffeyville Achlyphila Clase_Barcelo Walter_Bulacio Cocina_de_Iquitos Conspiración_(pelicula) Club_Deportivo_Espoli Comunistas_de_salon Yolotl_Gonzalez_Torres Aeropuerto_de_Charlotte-Douglas Condado_de_Clarke_(Georgia) Valvi_Girona Club_Deportivo_Anáhuac Adrián_"Facha"_Martel Comuna_7_(Tunja) A_Single_Man_(pelicula_de_2009) Columbus_Ohio_reunion_para_las_derechas_de_los_inmigrantes_2006_03-26 Zabruzdy-Kolonia Alberto_Núñez_Feijóo Aeropuerto_Internacional_de_Honiara Zakład_Narodowy_im._Ossolińskich William_George_Ward Vera_Lucia_Fischer Actinidia_volubilis Conopias_albovittata Albillo Xilam_(Estudio_de_animación) Aeropuerto_de_Ostrava_Leos_Janacek Zacatillo_un_lugar_en_tu_corazon WP:RD/MAY11 Wiki-Site Vuelo_118_de_Aviaco Chatillon_sur_Saone Valdeavellano_de_ucero ARA_General_Belgrano_(1898) Acuario_y_centro_de_exhibiciones_de_Long_Island Constitucionalismo_del_Perú Vyans-le-Val A_484 Yato Churchill_College,_Cambridge Ybyraró Yuri_de_silla Adón_(mitología)

html map