Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Aechmea_mariae-reginae Codorniz_arlequín_mexicana Zulema_González Vates_amazonicus Vena_poplitea Yerba_del_tiñoso Vialonga Aerospatiale_AS_332_Super_Puma Abu_Dhabi_Investment_Authority Conferencia_de_Dumbarton_Oaks Comarca_de_Las_Vegas Vinton_(Iowa) Condado_de_Chouteau_(Montana) Villar_en-Val Vix_(Cote-d'Or) Condado_de_Page Villalba_de_los_Llanos Valle_de_La_Fuenfría Conflicto_Árabe_Israeli Ciclo_proton_protón ASM_135 A_ultx Condado_de_Godó William_Temple Zapatillas_en_punta A_letter_to_elise Wang_Kon Abu_Bakr_Muhammad_ibn_Zakarīyā_al-Rāzī Aeropuerto_Internacional_Martín_Miguel_de_Güemes Alderw. Vandoeuvre_les_Nancy Vandling Acolastus_rugosus Abadia_de_las_Damas Versión Aeronáutica_Militar_francesa Cichorioideae Virus_ARN Venus,_Cupido_y_Marte Visitacion_Conforti Vienna_Insurance_Group Condado_de_Curry XEJ_TV Valle_de_lágrimas Vecna Absorbencia Confederación_Europea_de_Esgrima Vizleno Accar Concejo_(Escocia) Comarcas_de_la_provincia_de_Cordoba Coctel_(en_vivo)_(disco) Yassa_au_poulet Club_Atlético_Independiente_de_Trinidad Vicente_Alcober_y_Largo

html map