Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

The_Lord_of_the_Rings_The_Fellowship_of_the_Ring Tentaciones_de_Moises Sam_Barone Sallèles-Cabardès Salem_(Tamil_Nadu) Setsuna_Sakurazaki Sustentación_aerodinamica StarBasic San_Miguel_Oeste_(Buenos_Aires) Santa_Helena_del_Opon_(Santander) Saint_André_en_Vivarais Stro_Uruguay Salud_en_Mexico Tercera_generacion_o_generacion_del_70_de_la_Escuela_Bruguera Thridachia Sistema_de_Transporte_Espacial Thames_scramasax Sihora Submarino_Nautilus_(1800) Sílvido Specklinia Siricidos Sillans-la-Cascade TB-1 Spiranthoideae Timoteo_Menendez Sauco_acuático_globoso The_Big_Cartoon_Database Teatro_del_Castillo_de_Český_Krumlov Sucesión_de_numeros_pseudoaleatorios Siete_virtudes_(catecismo) Standard_Oil_Company Seven_Seas_of_Rhye Solare Susquehanna_Nuclear_Generating_Station Sinfonia_n_58_(Haydn) The_Island_of_Dr._Moreau Secretaria_de_Estado_Vaticana Tos_convulsa Torre_de_El_Berrueco Simplismo Traveling Spiraea_reevesiana Son_arribeno Tercera_División_Espanola Siles Tony_Manero Students_in_Free_Enterprise Terra_(EOS_AM-1) Sovinformburo Schramberg Sencillamente Toro_(Johnny_Test) Supuesta_autopsia_de_un_extraterrestre Torreón_(Coahuila)

html map