Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Provincia_de_saraburi Píxide_de_Zamora Luis_Montt_Dubournais Prisioneros_politicos Ratón_marsupial_de_Troughton Milicia_(género) Gordexola Provincia_de_Sofía_Ciudad Proyecto_Origami Prediction_by_Partial_Matching_(Algoritmo_de_compresión) Matt_Santos Martin_Cortes Presidencia_de_Rivadavia Loza_de_cuerda_seca Los_Briofitos Loro_maracaná Los_Caballos_Umbreda Protohistórico Pulau_Obira Mariano_Pérez_Luzaro Pyrenoglyphis Masa_reducida Macá_gris María_Carolina_Zamoyska Matty_Matlock M_C_B_A Micranthocereus Mago_(Tierra_Media) Raúl_Vera_López Praeplanctonidae Grandrieux Lophion_aduncum_var._glabrum Mejor_Actuación_de_Rap_en_Solitario MZ Punto_básico Pupusa MS_Queen_Elizabeth Queixàs Miguel_A._Montes Región_de_Diffa Memphis_(desambiguación) María_del_Carmen_Canizares Publio_Nonio_Asprenas_(consul_38) Maho_Shojo_Madoka_Magica Microrregión_de_Euclides_da_Cunha Rally_de_Japon_de_2005 Primaría_demócratica_de_Alabama,_2008 Llerana Gran_Premio_de_San_Marino_de_1989 Menetreol_sur_Sauldre Mathraki Raciovitalismo Marca_de_Brandeburgo Lobito Presidente_del_Gobierno_de_Aragón

html map