Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Noble_-Live- Plan_de_Tacubaya Playa_de_Los_Álamos Plaza_Benjamin_Vicuna_Mackenna Paso_del_Macho Parque_Natural_del_Cabo_de_Gata_Nijar Pedro_Badanelli Neotrichus_serraticollis Pierre_Simon_Laplace Musica_Popular_Argentina Noctua_albo-ater Plateau_(Benin) Pierre_Jules_César_Janssen Penelope_(desambiguación) Overnet Pedro_Rollan_Ojeda Nemunas Newton_(cráter_marciano) Papilio_isabella Nono_(Córdoba) Místico_cuántico PPR_(empresa) Palacios_del_alcor Pierre-Simon_Fournier Numero_mixto Ocón_(La_Rioja) Pocholo_(revista) Poeciliopsis_viriosa Pierandrea_Mattioli Perro_Amor_(Telemundo) Oreocereus_lanatus Máscaras_mortuorias Pasivo_(homosexualidad) Obras_de_violeta_parra Poliakoff Oddworld:_Abe's_Oddysee Plathymenia_reticulata Paseo_Interlomas Ovillers_la-Boisselle Pena_de_muerte_en_Espana Patricio_Rey_y_sus_Redonditos_de_Ricota Patata_panadera Partido_Laborista_Gibraltareño Palacio_Nacional_de_la_Republica_Dominicana Organizacion_del_pueblo_de_África_del_Sudoeste Nagybánya Norma_Penjerek Palácio_de_São_Bento Novi_(Giaginskaya,_Adiguesia) Pescueza_(Cáceres) Pequenos_Cárpatos Oblea_(electrónica) Now_Is_the_Time Nuria_Tortras Nemesias

html map