Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

HD_69611 Andreye-Dmítriyevski Hokkien_mee Anos_1300_a.C. Mitin Montaña_rusa_sin_suelo Miss_República_Dominicana_1955 Apio_Claudio_Pulcro_(cónsul_185_a.C.) Antimo Haworthia_viscosa_var._quaggaensis Asuncion_embuena Aventura Morante_metal_Gotico_Mexicano Arroyo_Sarandí_de_Barcelo Monte_Vaca Halagabal Movimiento_Unido_de_los_Pueblos_Indígenas Arturo_Alsina Guillermo_II_de_Inglaterra Area_metropolitana_de_Cordoba_(Espana) Australothele Hermillon Anadenanthera_colubrina_var._colubrina Arca_del_Diluvio Angel_Cruz_Jaca Hayden_Panettiere Helado_suave Argía_(hija_de_Autesión) Guillermo_Martinez_(escritor) Grupo_desportivo_de_maputo Argelia Hasseltiopsis_mucronata Anfac Modelo_Barabasi-Albert Armez Hospital_de_la_Pitié-Salpêtrière Autódromo_de_Alta_Gracia Ano_147_adC Mision_Permanente_de_Mexico_en_Estados_Unidos Hook_Dillon Armadura_completa Aranea_trituberculosa HIP_70849_b Apophylia_samoderzhenkovi Hexagrama_31 Grupo_Desportivo_Interclube Articulos_de_la_Confederacion Herman_Gaviria Asamblea_A_V_Aleksandrov Assérac Autopista_c_16 Andrés_Hurtado_Garcia Moneda_Patacon Heptanómida Grupo_del_Partido_Europeo_de_los_Liberales,_Democratas_y_Reformistas

html map