Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Arturo_Joaquín_Pellerano_Alfau Horno_electrico Arrondissement_de_Saint-Pierre Aspasia_epidendroides Análisis_de_conceptos_formales Autobuzul_Bucarest Momóes Hic_et_nunc Arnamagnæan_Codex Hirundo_rupestris Arabaux Helena_de_Troya_(Sandys) Hal_Clement Anmyeondo Anthracus Mixtla_de_altamirano Avrillé_les-ponceaux Hermes_Palomino Huracán_Rafael Aulópido Asamblea_Legislativa_de_Sudán_del_Sur Archiduque_Alberto Monkey_Business_(película_de_1952) Idioma_enochiano Ano_94_adC Historia_de_la_Catedral_de_Nuestra_Señora_del_Pilar Mirko_Slomka Gunter Antoine_Lacroix Artemisia_redolens Grupo_de_Islas_de_Sir_Edward_Pellew Helmuth_von_moltke Morcipán Arte_rupestre_del_arco_mediterraneo_de_la_Peninsula_Ibérica Mizoguchi_Hajime Ano_Internacional_de_la_Diversidad_Biologica Andrade_(Mendoza) Auf_der_anderen_Seite Asociacion_española_de_fantasía_ciencia_ficcion_y_terror Guerra_italiana_de_1494_1498 Mulatu_Teshome Historia_de_las_misiones_jesuíticas_del_Guayra_Itatín_Parana_Tape_Uruguay_y_de_los_guaycurues Hernán_Figueredo Hablainville Astérix_el_galo_astérix,_la_rosa_y_la_espada Asociación Mortadelo_y_Filemón_-_La_maldita_maquinita Antonio_Sonora Molecula_de_ciclol Horiomyzon_retropinnatus Hontanar Aplu Modo_indicativo_(gramatica) Hermann_Buhl Mordella_caracaensis

html map