Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

LMFAO Jacques_Arcadelt Katona_József León_Gieco_(album) Jules-Napoleon_Guérin La_Matica_y_La_Piedra Khen_Lampert Las_Marías,_Puerto_Rico La_Cabaña Juan_Simeón_Vidarte La_radio_libre_de_Roscoe Jigme_Khesar_Namgyel_Wangchuck Jorgen_Leth Joaquin_Suarez_(Uruguay) Jasmine_Byrne Juan_Cromberger Lewis_Sims Liga_Rochense_de_Fútbol Jedula Jesus_Peña_Sánchez Jiggs_(Nevada) Lilium_superbum La_Gusana_Ciega Julián_Augusto_Saldívar_(Paraguay) La_vida_empieza_hoy Les_Corts_(desambiguación) Kashihara_(Nara) Introversion Kanchenjonga Lana_Clarkson Jose_Ángel_Fernandez_García Jarmund_Vigsnæs_AS_Arkitekter Leyes_divinas Ley_de_Ordenacion_Urbanistica_de_Andalucia_ley_7/2002 Island_Def_Jam_Music_Group José_Manuel_García_Marín Kharilaos_Vasilakos La_Breche Jardín_de_Kenroku Jesús_Duenas_Llerenas Ixmukane Lezíria_do_Tejo Juan_Pedro_Quinonero José_Pierri_Sapere James_Ussher L'Alcudia Lecythis_paraënsis Iobates Kaṇāda Invasión_Francesa_a_Mexico Johann_Nepomuk_Nestroy Las_Aves_(Aristofanes) Lista_de_aranas_de_Madagascar Liga_Superior_de_Baloncesto_de_Costa_Rica Jordi_Vilches

html map