Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Iñigo_Vélez_de_Guevara,_el_mozo Jose_Manuel_Minjarez_Jiménez Linea_911_(Interurbanos_Madrid) José_Roman Isla_Santa_María_(Cerdeña) Isaac_Lievendal Jicaque Ley_n.º_23.928 Juan_de_Borgoña Isla_Venado_(Monagas) Juan_Francisco_Bustamante Johnny_Comando La_expulsion_de_los_mercaderes_(El_Greco,_Londres) Joaquín_del_Pino_y_Sánchez Janiópolis J_L_Mackie Leopoldo_Principe_Regente_de_Baviera Lago_de_bienne La_Trinité_des_Laitiers Invasión_de_Bahía_Cochinos Javier_Reina Jardín_Botánico_de_la_Marquesa_de_Arucas Lista_de_episodios_de_Tenjō_Tenge Le_Lac-d'Issarles Iriartea_deltoidea Johann_Franz_Drege Lenguas_Romances_Italo-Occidentales Larré_(Morbihan) Juan_de_Badajoz_"El_Mozo" José_Antonio_Sánchez_Araujo Jacint_Maria_Mustieles_i_Perales_de_Verdonces Khara_inc. La_Peña_(Salamanca) Isla_de_bering Lista_de_capitulos_de_Yū_Yū_Hakusho Lago_Manasarovar Jacobo_Fitz-James_Stuart_y_Ventimiglia Jennifer_Bidall La_Caja_Misteriosa Kittie Jon_Kleinberg Ismael_Iñiguez Leonel_Vangioni Lista_de_películas_americanas_del_año_2004 Jose_Ribamar_Ferreira_de_Araújo_Costa IntelliCAD Ixtapalapa Jejar Lancia_Flat_4 Lashkar_i_Tayyaba Joan_Fronjosà Linea_nigra Lista_de_aeropuertos_segun_el_código_de_IATA Jesus_Unanua Laonastes

html map