Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Rio_Pánuco Iguatu_(Ceara) Galium_filiforme Get_a_Clue Robert_Hales René_Leprince Inner_Circle_(black_metal) Municipio_de_School_Creek_(condado_de_Clay,_Nebraska) Revolucion_de_1830 Trofeo_Puerta_del_Sol Municipio_de_Fort_Gratiot Infanteria_Ligera Reserva_limoy Trevenque Frontera_entre_Sudáfrica_y_Namibia Municipio_de_Cinnaminson_(Nueva_Jersey) Rohrhardsberg USS_Panay_(PR-5) Riomalo_de_Arriba Gabriel_Salazar Fuente_del_Berro_(Barrio) Rio_Ameca Revista_Saigón Municipio_de_glenview Trigonectes_balzanii Uuo Gabinete_de_Jose_Lopez_Portillo_y_Pacheco Universidad_de_Alcalá_de_Henares_(histórica) Rex_sacrificulus Unificación_Italiana Frente_Amplio_de_Izquierda_(Perú) Rosa_'Duet' Retablo_de_la_Anunciación Régimen_F.I.E.S. Municipio_de_Glade_Creek_(condado_de_Alleghany,_Carolina_del_Norte) Rosario_de_La_Unión Ríos_de_Misericordia George_Karl Revista_del_corazon República_autónoma Municipio_de_Lincoln_(condado_de_Grundy,_Misuri) Murder_Call Municipio_de_Bryant_(condado_de_Graham,_Kansas) Murciélago_cariperro_grande Ricardo_de_san_Victor Trisetum_mongolicum Iglesia_de_San_Jorge_Edgbaston Tártaro_(mitologia) Garu Municipio_de_High_Lake_(condado_de_Emmet,_Iowa) Municipio_de_Allegheny_(condado_de_Blair,_Pensilvania) SPQU Rutina_(Codigo_Lyoko) Municipio_de_Rural_(condado_de_Rock_Island,_Illinois) Municipio_de_Tete_Des_Morts_(condado_de_Jackson,_Iowa)

html map