Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Guerra_de_las_Rosas Humanoid_(album) Angelillo Anna_(cancion) Holloway_(Minnesota) Aulacophora_abdominalis Hypochaeris_glabra Arteriae_palpebrales_mediales Hist._Phys._Cuba,_Pl._Vasc. Heteroclamídea Homo_(género) Gábor_Zavadszky Andre_Leão Haute_Cuisine Antonino_de_Florencia Morinda_royoc Grupos_etnicos Heliotropio_tricoco Huetor_Tájar Antikenmuseum_Basel_und_Sammlung_Ludwig Mirosław_Sznaucner Anibal_Di_Salvo Grupo_de_imágenes Heteropsini Araucaria_luxurians Hierba_ardiente Monolene_microstoma Harrodsburg_(Indiana) Augustus_Ledyard_Smith Andorra_CF Hannibal_Lecktor Avenida_El_Bosque Atropa_acaulis Arabia_Saudita_en_la_Copa_Mundial_de_Fútbol_de_2006 Historia_del_River_Plate Guaca Huida_a_Egipto Arie_van_Beek Asamblea_de_Guaímaro Arado_Ar_560E Axis:_Bold_as_Love Moreira_do_Castelo Ars_Magica_(desambiguación) Himno_de_las_américas HMS_Benbow Hector_Rosales Herbert_Yost Hal_David Hsinking Antiguo_Jardin_Botánico_de_Marburgo Argumento_hipotético-deductivo Heleophryne_purcelli Mortadelo_y_Filemon_-_Maastricht_Jesús Armando_Fuentes_Aguirre IHE

html map