Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Automotor_diésel Icahuate At_Last_Tour Msnbc.com Hermanas_de_la_caridad Győr_Moson_Sopron Azibustre Avenida_chile_(estación) Gökhan_Töre Morella_Muñoz Aristotile_Fioravanti Idioma_volsco Guerra_Social Historia_de_las_constituciones_politicas_del_Peru Miriam_Dieguez Arbués I_278 Antiguedad_Tardia Artistas_incluidos_en_el_Salón_de_la_Fama_del_Blues Historia_de_los_judíos_en_Grecia Asno_mallorquina Morhain Icononzo Andres_Garcia_Ferreiro Gérard_Grisey Antechinus_godmani Ibn_Darrāg_al_Qastalli Muerdago_enano IEEE_802.11 Montes_de_Gagra Mortadelo_y_Filemón_-_La_rehabilitación_esa Haumont-près-Samogneux Hoyo_de_Esparteros Asier_Garitano Happy_Madison Anti-patriotismo Auguste_Caristie Monumentos_y_museos_de_Almería Hormiga_(desambiguación) Ministerio_de_Ejército_(Argentina) Monarquia_autoritaria Monitor_forma_de_onda Hindustan_Aeronautics_Ltd. Monte_Lurgorri Heker Género_policiaco Anticristiano Antonio_de_Pereda_y_Salgado Arbol_del_azucar Heinz_Ackers Autovía_daroca_burgos Historia_del_Metro_de_Londres Halo_(fenomeno_meteorologico) Hemodiálisis_domiciliaria Askenaz

html map