Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Brunella Años_390_a._C. Calimaco_(militar) Caliz_de_Antioquía Bufo_mauritanicus Campeonato_de_Primera_División_2013/14_(Argentina) Caso_GAL Capitán_Marvel_(DC) Boeing_747-800 Catalogo Canarium_zeylanicum Celosia_debilis Cathedral_Parkway_Calle_110_(linea_de_la_8_Avenida) Carpenteria_californica Beto_Vazquez_Infinity_(álbum) Campeonato_del_Mundo_de_Natacion_de_2001 Cebreros Bob_Orton,_Jr. Bucio Cazadores_de_los_Ríos Bánh_cuốn Canta_Miguelito_Valdés Centro_de_Investigación_en_Astronomia,_Astrofísica_y_Geofísica_de_Argelia Barrio_de_la_Estación Bissy_sous_Uxelles Baltasar_ínigo Cartoon_Wars_Part_II_(South_Park) Bernuy Castillo_de_Belmonte_(Cuenca) Canton_de_Jurancon Bruzzano_Zeffirio Bierre_les-Semur Capilla_Real_de_Granada Bacchu_ber Catedral_de_lincoln Batalla_del_monte_gilboa Canillo_(desambiguación) Canónigo_(eclesiastico) Cedro_(desambiguación) Bahia_de_Caraquez Califato_ortodoxo Calle_Bleecker/Broadway_Calle_Lafayette_(estación) Cerro_Culiacán Bruno_Megret Bolusanthemum_tugwelliae Benetice_(světla_nad_sazavou) Barbie_como_la_princesa_de_la_isla Betonica_stricticaulis Calvin_Zola California_State_Lottery Batalla_de_gévora Banera_(desambiguacion) Bernardino_de_rebolledo Barleux Bella_vista_cabimas

html map