Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Yamuna_(diosa) Villy-en-Auxois Vanessa_(ópera) Consejo_de_indias Aeropuerto_Internacional_de_Puerto_Plata_Gregorio_Luperon XETV-TDT XII_Gobierno_nacional_de_España_(1969-1973) Compania_del_Africa_Oriental_Alemana Cociente_de_espectro_autista Clytra_cyaneofasciata Aeropuerto_Internacional_de_Bamako_Senou Condado_de_Ablitas Aegus_chelifer_tonkinensis Adaprolol Acnistus_aggregatus Charles_Agoustus_Fitzroy Violeta_diente_de_perro Cherish_the_ladies Wola_Pawlowska_(condado_de_Ciechanów) Aelfgar_de_Mercia Ciudad_romana_de_Iluro Combate_(desambiguación) Xamanhá Wondair Aimaras Vacunación XX_Festival_Internacional_de_la_Canción_de_Vina_del_Mar Cipria_Ciscar Aconitum_Vulparia Comin'_in_Hot Aaron_galindo Clasificacion_de_UEFA_AFC_CAF_para_la_Copa_Mundial_de_Fútbol_de_1962 Vade Absurdistán_(novela) Cissus_sicyoides_f._floridana Aeropuerto_Nacional_Jose_Maria_Yánez Chrysanthemum_osmitoides Valota_insularis Abierto_de_Australia_1979 Aeropuerto_Jose_María_Cordova Cofradía_de_Jesús_Nazareno_de_Medinaceli_de_Santa_Olalla Condado_de_Saunders Accidental_complexity Zapato_Oxford Abraham_Santibáñez Con_faldas_y_a_lo_loco Constitucion_vigente_del_Peru Agente_de_usuario Agustí_Bassols_i_Parés William_Judge Vertiente_hidrográfica Yunan Villebadin Zawe_Ashton Al-Fateh_(Sports_Club)

html map