Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Chile_en_1962 Vitorino_dos_Piães Albert_Losada Abel_salinas Villacibrán Veyrier Abdón_Cifuentes Cofradia_Penitencial_de_la_Santa_Vera-Cruz_(Palencia) Agua_pelicula_2006 Wavelength_(cancion) Africa_en_la_era_de_la_invasion Club_Atlético_Jorge_Newbery_(Venado_Tuerto) Acido_guenodesoxicólico You_Are_the_Only_One Chen_Huanyong Congruencia_de_zeller Club_Deportivo_Anita_Garcia_de_Cerda_-_Cabildo Clover_(Virginia) Vector_asociativo Citrato_de_aluminio Ciculo_de_cultura_homosexual_Mario_Mieli Coca_de_patata Chromidotilapia Agencia_Financiera_de_Desarrollo Aequidens_sapayensis Coelogyne_nigrofurfuracea Condado_de_Will_(Illinois) What_Happened_to_Pete Aeropuerto_de_Bellingham Abel_Aganbegyan Commentarium_in_Apocalypsin Wakatsuki Agonita_omeia Adrian_Delgado Alberniz Chicago,_Milwaukee,_St._Paul_and_Pacific_Railroad Agustin_Tosco Vampiro:_El_Requiem Adrian_de_Vries Virtudes_Castro_García Wilfredo_G._Santa Vena_angular Condado_de_San_Roman Chthonius_machadoi_machadoi Zumillo Al-Sinaa_SC Chevaliera_thyrsigera Vuelo_780_de_Cathay_Pacific A_Wong_Foo,_gracias_por_todo,_Julie_Newmar Church_(canción) Condado_de_Childress Villaco_(Valladolid) Aeropuerto_de_Châlons-en-Champagne Albiate Cher_(departamento)

html map