Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

A_kick_in_the_head_is_worth_eight_in_the_pants Cistus_cupanianus Yécora_(Alava) Acy_Romance Aeropuerto_de_Washington Wladyslaw_Anders Alden_(Minnesota) Wienerwald Compuestos_de_organopaladio Chilita_denudata Comuna_3_(Duitama) Al-Wahda_Club_Mecca Vuelta_El_Salvador Víctor_Damian_Saez Ya_Know? Villamediana_(desambiguacion) Xiphion_vulgare Wade_(Maine) Clásica_de_Almería_2013 AV_8_Harrier Vilanova_de_Meyá Yubarta Chemilly_(Allier) Chuoni_Football_Club Acumulador_de_carga_rapida Conspiranoia Clearview Acrocrypta_fulva Víctimas_de_asesinato_en_Whitechapel Yoav_Talmi Vision_del_Futuro Ahmad_al-Khatib Verza Acuerdo_de_Los_Pozos Verberie Al_Yumhūriyya_al-Yazaiiriyya_ad-Dīmuqrāţiyya_ash-Sha`biyya_Tigduda_tamegdayt_taɣerfant_tazzayrit_République_algérienne_démocratique_et_populaire Ciriego Chris_Sawyer Coleccion_Harrach Charles_Howard Zopherus_guttulatus Cisternas_de_la_Malga Wild_is_the_Wind Afilarmonica_NiFu-NiFá Condado_de_Masserano Aeropuerto_nacional_de_larissa Cheektowaga_(Nueva_York) Welf_VI Circus_aeruginosus Acrocefalopolisindactilia_tipo_III Alameda_Central Colchicum_europaeum Club_Ciclista_Olímpico_de_La_Banda Worthington_Springs_(Florida) Agano

html map