Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Bocharov_(Krasnodar) CHARMm Cantón_Veinticuatro_de_mayo Boxita Canastero_rojizo Carlo_della_Torre_Rezzonico Bergantin_Goleta_Esmeralda Bihariosaurus Barbanel Beren_de_Gondor Boxeo_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Amsterdam_1928 Bell_430 Burdur Callejon_sin_salida Bendorf Beluchistán Blakdyak Casa_de_Calderón_de_la_Barca CISEN Cantón_de_Évian_les_Bains Buque_Escuela_Esmeralda Carlos_Missorini_de_Concepcion_del_Uruguay_ER_Argetina Centro_de_Documentación_y_Museo_Textil Bathelémont-les-Bauzemont Año_278 Barneville-sur-Seine Brixey-aux-Chanoines Caledonia_(villa) Barrio_Parque_Almirante_Brown_Sector_E Canton_de_Una-Sana Capa_de_presentación Burj_Al_Arab Behind_Blue_Eyes Boyeux_Saint_Jérome Caída_Libre_(novela) Caza_de_tiburones Batalla_de_Malabrigo Bastardia_densiflora Be_x_Boy_GOLD Beso_en_la_mejilla Bowling_Green_IRT_Control_House Campanas_de_san_juan Bérengeville-la-Campagne Cayo_Popilio_Laenas BeFour Carex_arida Barrio_de_la_Catedral_(Córdoba) Cabazon Cahíz Campeonato_mundial_de_balonmano_masculino_de_1997 Benjamin_Clariond Bad_Manners Bravo_Murillo Batalla_del_Lago_Fucino Bello_(Teruel)

html map