Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Bruno_Peltre Centrolene_pipilatum Bronce_de_Botorrita_o_Contrebia Casa_de_los_ovando_perero Bergantinos Años_500 Batalla_aérea Bertrada_de_Montfort Carlos_Andres_Pérez_Rodriguez Carlos_Espinola_(regatista) Canton_de_Wassigny Cambio_lexico_semántico Bi-rads Belem_(Paraiba) Casas_de_don_pedro Centro_de_Investigación_Latinoamérica_Europa Capelle-Fermont Barranc_Fondo CA_Pulpileño Carretera_de_Nebraska_370 Beato_José_de_Anchieta Bromus_latifolius Campeonato_mundial_de_patinaje_artistico_sobre_hielo_de_1998 Buiatría Cantón_Santiago_de_Méndez Barrio_Restrepo Bent_Schmidt-Hansen Campeonato_de_Suiza_de_Fórmula_3 Borís_Bukreyev Burundi_en_los_Juegos_Paralímpicos_de_Pekín_2008 Cascarilla_acutifolia Castillo_de_Torre_Alcazar Brian_Patrick_Wade Bertrán_de_Lis Canal_Discovery Canthigaster_marquesensis Bibliografía_afrobrasilena Caspar_Bauhin Cerro_negro_de_calasparra Bahía_de_Cabo_Cod Calophyllum_bicolor Camps_sur_l'Agly Campeonato_nacional_de_Estados_Unidos_1904 Catolicos_tradicionalistas Caulodon Bulgaria_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Lake_Placid_1980 Cascos Camara_de_Nobles_de_Nanetten Calzan Blascomillán Bosville Carvalhais_(Sao_Pedro_do_Sul) Carne_de_conducir_europeo Baile_sin_rostro Beto_Ceriotti

html map