Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Antonio_Guzmán_(Prócer_de_Hato_Mayor) Grosellero_encarnado Millon_Wolde Angel_de_la_guarda_mi_dulce_compañía Angeles_Gonzalez_Sinde_Reig Guapo Armenia_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Verano_2004 Augusto_Liliedal Antonio_Pareja_Serrada Guadalmedina_(desambiguacion) Arraigán Arroyo_Chuy Monumento_al_General_Máximo_Gomez_(La_Habana) Asarca_arauacana Halimolobos_diffusa_var._jaegeri Gylippus_oculatus Monasterio_de_la_Santísima_Trinidad_(Burgos) Guerra_de_Black_Hawk Habilidades_de_liderazgo Hormiguerito_leonado Asamblea_comunitaria_de_kosovo_y_metohija Hauffenia_sp._nov. Mujeres_Apasionadas Anaulacodithella_deserticola Hydrocyphon_sumatrensis Astillero_Imabari Gutierrez_Solana_Salcedo Arquitectura_de_la_India Ibeyi Archidiócesis_de_Narbona Ariel_Cortazzo Mondariz-Balneario Archon:_The_Light_and_the_Dark Andrei_Piatnitski Hyphessobrycon_hasemani Guerra_de_Sucesion_de_Baviera Angel_Edo_Alsina Mosca_doméstica Avellanosa_del_Páramo Motilon_Bari Moving_Anthropology_Student_Network Andre_Tanneberger Argyrogrammatini Montcel_(Puy_de_Dome) HTML_DOM Asteras_Tripolis Mucor_ramosus Muchacho_de_Kritios Atp_world_tour_500 HAJ Homer_Virgil_Pinkley Anastácio_(Mato_Grosso_del_Sur) Hierbas_medicinales Holcá_(Espita) Mimastrosoma_lateralis

html map