Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Distrito_de_San_Pedro_de_Chana Dominguito_Sarmiento Alma_de_gato_rufo DAG Alfa_Telescopii Edison_Trent E-carrier Cuantizacion_(física) Droseraceas David_N_Dinkins Co・no・mi・chi Cristo_crucificado,_Iglesia_de_San_Francisco_de_Palencia Discovery_Wings_U.K. Alloblennius_jugularis Diego_Javier_Llorente Dioxido_de_silicio Domingo_de_grandes_ligas Dinamo_Minsk_F.C. Alfredo_González_Prada Diana_Gordon Descr._Icon._Rar._Pl. Daejeon_Citizen Economato Diarmuid_O'Connell Aloe_parvula Diabrotica_gudula Demo_(Grecia) Daria_cualquier_cosa Dipsas_catesbyi Dolar_bruneano Cuenca_de_disipacion Daron_Rahlves Diego_Díez_Ferreras Cózar_(Ciudad_Real) Economia_subdesarrollada Diocesis_de_Angola_e_Congo Cósmico_(desambiguación) Dune_La_batalla_de_Corrin Allocasuarina_torulosa Cryptonanus_unduaviensis Cérilly_(Yonne) Cuba_(pueblo) Dicaelospermum Cooliris César_al_mejor_cortometraje_de_ficción Cuajiote_colorado Duplicidad Crataegus_crus-galli Alketas_Panagoulias Ebenácea Easy_C Diego_hurtado_de_mendoza_e_iturrizarra Cámara_de_Representantes_de_Uruguay Día_del_Blusa Cuarto_Nefi

html map