Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Reserva_nacional_de_Calipuy Frecuencia_fundamental Ringkøbing Gobernadores_de_Quindio Ulster_(desambiguación) Gigantes_hacia_la_victoria Rey_Carmesi Municipio_de_Palestine_(Iowa) Gerardo_Hernan_Matos_Rodríguez Rio_Chaman Galindo_Garcés S.G._Tallentyre Geoff_Mott_and_the_Mottoes Municipio_de_Saratoga_(condado_de_Grundy,_Illinois) Glironia_venusta Trinity_College_Cambridge Frederik_Rene_Lansdorf Georges_Louis_Leclerc_de_Buffon SOL_Lineas_aereas Glendale_Heights Frenectomía G-3_(America) Rover_45 Indicador_de_Desarrollo_Humano Riograndia Municipio_de_Afton_(Kansas) Ifeminista Tygra:_hielo_y_fuego Glorious_(canción_de_Glay) Gestion_del_agua_en_España Un_día_en_suburbia Iglesia_de_los_Cuarenta_Martires Renée_Darriet Fréchou-Fréchet University_of_Kentucky United_Fruit_Company Reunificacion_de_Corea Fuente_del_Járiz Román_Torán_Albero Gobernador_del_Estado_Guárico Gemmingia_chinensis_f._rubriflora Igor_Diakonov Giuseppe_tomasi_di_lampedusa Rizoma_(filosofia) Genie U.N.A.C Unión_monetaria_de_America_del_Norte S_J_Bus Muscardinus_avellanarius Universidad_de_brasilia Glaciación_de_Würm U_Va. Municipio_de_Ross_(condado_de_Osborne,_Kansas) Gaspard-Félix_Tournachon Retrato_de_Jose_María_Magallón_y_Armendáriz,_marques_de_San_Adrián

html map