Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Psilotris_boehlkei Línea_de_alta_velocidad_Logrono_Miranda_de_Ebro Manuel_Martinez_Gutierrez Matías_Rodríguez_Conde Magicrescue Queloide Pterozonium Registro_akáshico Provincia_de_Soria Martin_Bernburg R_U_L_E. Proceso_espontáneo Material_rodante_del_subte_de_Buenos_Aires Madrid,_España Premio_Nacional_de_Investigacion_Científica_Santiago_Ramón_y_Cajal RUEHL Puente_Pedro_de_Valdivia_(Valdivia) Practicamente_ilegal Premislidas Manuel_Diaz_Rodriguez Grancey-le-Château-Neuvelle Lucio_Julio_Libon_(cónsul_267_a._C.) Lucio_Calpurnio_Bestia_(cónsul_111_a_C_) Lois_Alibert Maréchal_(desambiguación) Provincia_de_abra Marquesado_de_montemayor Medicago_applanata Miel_de_avispa Rarezas_(álbum_de_Revolver) Real_y_Excelentísima_Hermandad_de_Nuestro_Padre_Jesús_del_Santo_Suplicio,_Santísimo_Cristo_de_los_Milagros_y_María_Santísima_de_la_Amargura Provincia_de_Tlemecen Maíz_arroz Mikaela_Banes Mammillaria_schwarzii Los_Sims_2:_noctambulos Póliushko_polie Mars_sous-Bourcq Masters_de_Paris_2010_-_Dobles Miguel_Ángel_Scenna RR_Lyncis Primera_División_de_México_PRODE_85 Principado_de_lamballe Primera_division_española_1958/59 Real_Cofradía_de_Nuestro_Padre_Jesus_Nazareno,_las_Cruces_y_Santísima_Virgen_del_Rosario_(Chinchilla_de_Montearagón) Markaṇdeya_purāṇa Midnight_Club_L_A_Remix Lucas_Godoy Los_Angeles_Sparks Mapuzugun Pseudohorus_transvaalensis_transvaalensis Luis_"Pichojos"_Perez Puente_del_puerto_de_Sidney Rasshua Maglizh

html map