Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Historia_de_la_Rus Association_sportive_SONABEL Guerrero_de_Cerrillo_Blanco Monica_Santa_Maria_Smith Ibn_Yubayr Gunther_Pluschow Hypodryas Guardia_municipal Herbisse Andres_Maria_Ampère Modelos_y_Teorías Moulins_Engilbert Association_Française_de_Normalisation Guerra_entre_artigas_y_el_directorio Aníbal_Barca Haggis_scoticus Armando_André_Alvarado Iberia_Lineas_Aéreas_de_Espana_S.A. Historia_de_la_prensa_en_la_Región_de_Murcia Avenida_tacna Guardarraya_(Puerto_Rico) Huehuetlán I._S._Révah Anaprof_Clausura_2001 Arjipo-Ósipovka Hidrostasia II_Distrito_Electoral_Federal_de_Yucatan Asociación_de_Scouts_de_México Hai_Duong Andre_Marie_Ampere Arroyo_Seco_(Nuevo_México) Hà_Nội_FC Hari_Varesanović Ashmore_and_Cartiers_island Historia_de_la_ampliación_de_la_Unión_Europea Antoni_Lluís_Adrover_Colom Atlixco_de_Mújica_y_Osorio Arga_de_São_João Antropomorfico Monte_Carlo_(San_Marino) Guardín Anagé Monasterio_de_Alloz Atentados_contra_Alvaro_Uribe_Velez Anemone_aconitifolia Andres_de_York Mini_espias_3 Guitarra_Rítmica Axarquía_-_Costa_del_Sol HA_Schult Miss_Intercontinental Ministerio_de_Economia_de_Ecuador Idioma_piceno Hielos_de_espín Hippocrepis_biflora

html map