Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Saint-Brès_(Gard) Seleccion_de_fútbol_del_Brasil Sun_River_Terrace_(Illinois) SmarterChild Stefan_Hantel Sistema_directo_de_transliteración_del_alfabeto_bulgaro Sexto_Ejercito_Panzer St._Paul_Park_(Minnesota) Stenotarsus_lituratus Solynieve Stridsbåt_90 Sergéi_Novikov Siglo_II_d_C Shame_(Gary_Barlow_&_Robbie_Williams) Sao_Jorge_de_Selho San_Lucas_Ojitlan Tabebuia_heterophylla The_Hand_That_Rocks_the_Cradle Schistura_aramis Thea_sinensis Sp._Blancoanae Severance_Hall Sinosuthora_zappeyi Serjania_pteleifolia Se_equivocó_la_cigüeña Thamnomanes_occidentalis Sexto_Ejército Squilla_mantis Selección_de_futbol_de_Saint_Barthelemy San_Jose_Norte Saint_Bauzile_(Ardeche) Semiana Silene_brachypoda São_Pedro_da_Serra Teodora_Porfirogénita Torneo_de_Roland_Garros_1928 Salsa_(gastronomia) Samuel_Lichtensztejn Solanum_crenato-dentatum São_Cristovão_e_São_Lourenco Sudamericano_de_Rugby_2004 Saint_Jean_des_Champs Touchdown Trafalgar Sinapsis_(Meiosis) Sans-culotte Sampigny_lès-Maranges Salchichas_de_Frankfurt Toyota_Stadium Sergio_Coterón Tomografia_axial_computarizada Solomon_Mamaloni TV_Cable Señorío_de_Villena The_Dragon's_Secret

html map