Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Fiat_3_½_HP Episodios_de_Galaxy_Angel Flowella_(Texas) Feria_internacional_del_libro_de_buenos_aires Elecciones_parlamentarias_de_Nepal_de_2013 Elecciones_europeas_de_2004_(Malta) Formula_de_los_numeros_primos Festival_Internacional_de_Cine_de_Donostia-San_Sebastián_2005 Ferdinand_von_rosenzweig Fernando_de_Llano_y_Valdes Edwin_Samuel_Montagu Farez_Brahmia Etino Embalse_de_Serones Estacion_de_Monreal_de_Ariza Elecciones_presidenciales_de_Argentina_de_1868 El_Saladillo_(Venezuela) F.F.F. El_perfume:_Historia_de_un_asesino_(película) Esther_Castañeda Elink Francisco_Gonzalez_Gonzalez_(poeta) Elecciones_al_Parlamento_Europeo_de_2004_en_Francia Escuela_Especial_de_Ingenieros_Agrónomos Flournoy Familia_Spínola Elecciones_al_Parlamento_Vasco_(2001) Florula_Juvenalis Euphorbia_inermis Escribas Elecciones_europeas_de_1999_en_Holanda Estacion_Mercedes_(Sarmiento) Fabian_Ver El_Inquisidor_(2006) En_Corts Flammen_(Schreker) Emmanuel_Todd Elecciones_generales_espanolas_de_1918 Facebook_Graph_Search Egrisi Francisco_de_lorenzana Familia_Fuentes-Gudiño Federico_Hernan_Domínguez Estructuras_demograficas Francesco_Sizi Emily_Ruete Federacion_de_Industrias_del_Estado_de_São_Paulo Eireks_saga_vidforla Forasaccus_mollis Flora_antartica Eugenia_bojeri El_grito Filesiáceas Federación_de_Baloncesto_de_Egipto Estación_de_Prat_de_la_Riba

html map