Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Museo_de_las_Ciencias_Príncipe_Felipe Parque_marino_nacional_Sistema_Arrecifal_Veracruzano Poncé_sur_le-Loir Patolandia_(programa_de_TV) PGE_Turów_Zgorzelec Nearco Pignataro_Maggiore Médula_adrenal Philippe_Gautier_de_Châtillon Méry-Prémecy Plutón_(1934) Okiny Ploča Panzerkampwagen Obelix_y_Compania Neoathyreus_martinezorum Phyllotreta_ramosoides Oedipachne Partido_Judicial_de_El_Burgo_de_Osma Parque_de_la_granja Myriam_Do_Nascimento Papaya_Studio Papa_León_X_y_dos_cardenales Perdicula_manipurensis Osijek Nudo Países_Bajos_en_los_Juegos_Olímpicos Notre_Dame-du-Hamel Niño_Ricardo Pasadena_Star-News Pat_Brady_(actor) Noitamina Nuestra_Señora_del_Coro Partido_Socialdemocrata_de_Dinamarca Plagiodera_finisafricae Pedro_de_Luna_y_de_Albornoz Perarrua Peggy_Oki Periplocaceae Para_siempre_(cancion) Perros_de_Tindalos Paz_de_Crepy Planago Peach/Heart Notropis_potteri Nicolas_hartmann Piculus_rivolii Música_libre_(desambiguación) Paco_el_pocero Oya_(orisha) Pastilla_Vichy Palmas_(Cataño) Museo_de_la_Ciudad_de_México Nocomis_raneyi O.SS.T.

html map