Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Giove_A From_Me_to_U Fuerza_Nueva_(Espana) Ryan_Dunn Girard_(Georgia) Iglesia_de_la_Ley Ultraconservadurismo Frontón_(Puerto_Rico) Gaspar_de_Guzmán_conde-duque_de_Olivares Unión_Deportiva_Puertollano Georges_de_Scudery Futuro_de_la_Tierra Río_Blanco_(Texas) Rosa_lobato_de_faria Uroobovella_aemulans República_democrática Municipio_de_Waveland_(condado_de_Pottawattamie,_Iowa) VH1_Presents:_The_Corrs_Live_In_Dublin Gabinete_de_México Republica_de_Estonia Tucumán_(capital) Municipio_de_Robbinsville_(Nueva_Jersey) Iglesia_del_Santo_Job_(Venecia) Iglesias_románicas_del_Valle_de_Bohí Gaston_Caprari Residencial_Palmas_Torre_III Municipio_de_Portage_(condado_de_Houghton,_Míchigan) Municipio_de_Niangua_(condado_de_Camden,_Misuri) Freak_Nasty Román_A._Perez-Moreau Round_Lake_(Illinois) Reservas_de_petróleo_en_Libia Giovanni_Di_Cristo Universidad_Nacional_de_Tucuman SVC_Chaos_SNK_vs_Capcom Tupigny Retorno_tecnologico Ubuntu_Super_Edition Iglesia_del_Real_Seminario_de_San_Carlos_Borromeo German_Gómez Iglesia_de_San_Juan_del_Mercado_(Benavente) URCM Rhode_Island_School_of_Design Girobicupula_hexagonal Gafiqui Funifera Iglesia_de_Nuestra_Señora_del_Perpetuo_Socorro_(Altus) Uperoleia_capitulata Municipio_de_danilovgrad Roger_Mason,_Jr. Frederic_Thesiger Rios_en_españa Republica_soviética Rio_Mera_(Mera) Municipio_de_Paxton_(condado_de_Redwood,_Minnesota)

html map