Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

BAB_2 Challenger_de_Ortisei_2013_(individual_masculino) Carta_de_cadena Cesar_Charlone_(desambiguacion) Braden_o_Perón Cerdia Barrais-Bussolles Año_1622 CCTV_Internacional_en_Ruso Blepharida_gabrielae Born_This_Way_-_The_Remix Cayo_Julio_Cesar_Calígula Callejón_del_arco_(Puerto_Real) Breakfast_at_Tiffany's_(novela) Canton_de_Zúrich Carlos_J_Sierra Cajaninae C_124_Globemaster_II BA_63 Brasiliopuntia_bahiensis CAI_Voleibol_Teruel Carlos_Merino_González BrowserChoice.eu Boa_constrictor_sigma Cecile_Louise_Stéphanie_Chaminade Central_nuclear_bruce Campachuelo Barrigon Bob_Wood Baños_arabes_(torres_torres) Bescaran Bombai Batallas_(Bolivia) Bancaria Bloomington_(Maryland) Camarón_de_Tejeda B_b_king Bue Caminos_de_utopía Cachorrillo Casa_chorizo Azángaro_(sitio_arqueológico) Brito Bota_de_Oro_Adidas Brentwood_(Pensilvania) Basch Batalla_de_Mai_Ceu Champs_Romain Canardo_Lacasta Bathyraja_smirnovi Brachystegia_reticulata Batallon_Abraham_Lincoln Cerro_de_Los_Gallos Catedral_(cerro,_Argentina) Cabin_Fever

html map