Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Carles_Padros Bairro_(Vila_Nova_de_Famalicão) Bautista_Remiro_de_Navarra Caquetá_(río) Birch_River_(Virginia_Occidental) Batallon Año_1541 Beca_Presidente_de_la_Republica Balantiocheilus_melanopterus Bromelia_daguensis Carretera_de_Nebraska_35 Blindado Año_428_adC Bardoze Barrios_de_Cúcuta Caballito_de_mar Blas_duran Bahía_Tribune Batalla_de_Beresa_Kartuska_(1919) Burraco C_Arietis Casa_Long-Waterman Carbunco_sintomático CUCBA Brøndby_Stadium Carlos_pereyra_boldrini Casa_de_Federico_Garcia_Lorca CLUBASA Blanco_y_negro Cartoonito_+1_(España) Canal+_Décalé_HD Bandera_de_entre_ríos Castromán Catalunya_Angel_Mir Casarsa_della_Delizia Batalla_de_patay Bailarin Casmarhynchus_tricarunculatus Bosque_Sombrío Baring_Plantation_(Maine) Bessungen Batrachium_langei Bryan_Rabello Bhaktisiddhanta_Prabhupada Bill_Herman Callosa_d'en_Sarria_/_Callosa_de_Ensarria Cascón_de_la_Nava Campeonato_de_Segunda_División_de_Costa_Rica_(2011-2012) Campeonato_Uruguayo_de_Fútbol_2005 Chamaerops_sirotsik Bartolomeo_manfredi Batalla_de_calatañazor Carretera_Nacional_N_IV Catedral_de_Nuestra_Señora_de_los_Ángeles Cantón_de_Rieux-Volvestre

html map