Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Lavis Juegos_Olímpicos_de_Canadá_de_Invierno_2010 Jose_María_Martínez_Val Literatura_infantil Lista_de_capítulos_de_Dear_Boys Internacional_de_los_Intelectuales Karl_Lennart_Oesch Las_instalaciones_de_la_Albericia Juan_José_Sardén_Bremond Lenovo Konstantin_Lopushansky Juscelinomys_candango Literatura_ecológica Jose_Rucci Jess_Robbins Joaquín_(nombre) La_hora_de... Larzac_(Dordoña) Isla_Quemada LAM_-_Linhas_Aéreas_de_Mocambique Islandia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Albertville_1992 La_tormenta_(telenovela_de_2005) Jorge_Garcia_Meza Juan_Ramón_Epitie Kalaallit_Nunaata_Radio Kappa_(letra_griega) Iuliobriga La_última_noche Jesus_Delgado_Echeverria José_Ignacio_de_Sanjinés Isla_Inner_Brass Intrusos_en_el_espectaculo Lenguas_macro-penuties José_María_Muñoz International_University_of_Monaco Leavin' Juan_Aberle Key_Largo_(pelicula) Kyōka_Izumi Leonardo_Wilhelm_DiCaprio Juan_Bosch:_Presidente_en_la_Frontera_Imperial Jetsun_Jamphel_Ngawang_Lobsang_Yeshe_Tenzin_Gyatso José_Esquivel_Pren Juan_Acosta_Munoz Kerby_(Oregón) Kiona_(Washington) La_Gazzetta_dello_Sport Joost_vandecasteele José_Esteban_Lasala La_verdad_en_el_caso_del_Sr._Valdemar Lichnanthe_rathvoni Juan_Martinez_Simon Juana_de_la_torre Jeffrey_Sarpong León_(España)

html map