Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Santiago_Lloveras Seleccion_nacional_de_futbol_de_los_Paises_Bajos Saga_de_Droplaugarsona Salon_Internacional_del_Automóvil_de_Barcelona Sheldon_I.S.D. Saint-Martin-de-la-Mer Selección_masculina_de_hockey_sobre_hierba_de_Argentina Subte_de_Chicago Scandia_(desambiguación) Steffi_Jones Sofia_Moscoso_de_Altamira_Taboada Traskwood_(Arkansas) Samuel_Honrubia Sceloenopla_multistriata The_Cure_(película) Saint-Simeon-de-Bressieux Sahagún_(Cordoba) Teodora_Cantacucena Transtornos_cutaneos Templo_de_Halifax_(Nueva_Escocia) Santa_Ana_la_Virgen_el_Nino_y_san_Juan Sainte_Mère-Église Serpyllum Shaddam_IV_Corrino Thalassoma_noronhanum Sebastián_Barraza Stratos_Apostolakis Santo_Versace Schmalkalden The_Padlock Templo_del_millon_de_anos Silent_Hill_2 San_Antonio_Texas Tenia_(arquitectura) Socorro_a_los_obreros_que_construían_el_ferrocarril_a_San_Juan_de_las_Minas Sociable Teresa_Palacios Teoria_de_flujo_potencial Saint_Hilaire_la-Gravelle Tratado_Castro_Valenzuela Seres_de_energía Spizella_atrogularis Transbordador_Hermes Sinfonia_n_3_(Haydn) Templo_de_la_literatura Tetis_(océano) Sitía Tenshi_no_Wakemae_Peak_HATESHINAKU_Soul_KAGIRINAKU Staurotypus_triporcatus Sistema_Metrico_Legal_Argentino Sondeo_de_opinión Tatsuma_Ito Sora_no_Otoshimono The_Mad's Saint_Julien-Beychevelle

html map