Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Bandera_del_estado_yaracuy Barramejo Batalla_del_Vesubio Billy_Eckstine Bicurga Cernohorskya_incrassata Botas_de_futbol Bellegarde-Poussieu Cantón_de_Pococí Calle_Córdoba_(Rosario) Bignonia_bracteata Centro_para_el_Estudio_de_las_Ciencias_Sociales_Calcuta Cerro_Arenales Bora_(Jaén) Canton_de_Tarbes-5 Caradriformes Carlos_Cazsely Cabo_Rojo,_Puerto_Rico Carlos_A._Mendoza Carbonato_Sódico Cephalangraecum Bergon Años_690_adC Beij. Bronconeumonia Año_Europeo_de_las_Lenguas Batallón_Guardia_Presidencial Banda_de_Cornetas_y_Tambores_de_Bomberos Birolli Bounty Beccas Brahmachari CSDCCS Botanicheskie_Materialy_Gerbariia_Botanicheskogo_Instituta_Akademii_Nauk_SSSR Caracal_caracal_lucani Casimiro_Marco_del_Pont Bocquegney Barriola Bajo_alemán_oriental Balian_de_Ibelín,_Senescal_de_Chipre Capitan_Achab Bohas_Meyriat_Rignat Año_1843 Canciones_de_Jethro_Tull Carl_Hellmuth_Hertz Cantón_de_Thouars_2 Box_en_los_Juegos_Mediterraneos_de_2009 CAN_1984 Benoît_magimel Batalla_de_Koshamain Benjamin_west Bautismo_en_el_espíritu_santo Bravo_(revista_de_Bruguera) Bernardo_gutierrez_de_lara Brain_sur-Longuenee

html map