Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Vuelo_101_de_la_Fuerza_Aérea_de_Polonia Aeropuerto_internacional_de_shanghai_hongqiao Aegus_ritsemae Condado_de_Floyd_(Texas) Walter_Echeverria XHLGT-TV Concilio_de_Constantinopla_IV China_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Londres_2012 Air_Nippon_Network Abadía_de_Grandpré Victor_Manuel_Gómez_Rodriguez Veda_Viasa Abdurahman_Waberi Acicarpha_laxa Voley_playa Yukihiro_Matsushita WASP_18b Alan_Parsons_Project Yate_Vita Xavantes Congregacion_de_la_Pasión Abanico_electrico Vía_Trajana_Nova Cherchell Aire_(álbum_de_QBO) Chatelraould_Saint-Louvent Web_Head Ciudad_de_Baytown Vitiligo Velouria Abandonware Yo_fui_medico_del_diablo Aitken_(cráter) Concierto_para_bandoneón Willets_Point–Estadio_Shea_(línea_Flushing) Club_Atletico_Buenos_Aires_al_Pacifico W._T._Aiton Volcán_Pomerape Acta_de_Adhesion_de_Espana_a_las_Comunidades_Europeas Claude-Michel_Schönberg Agrupacion_musical Agnosia_cromatica CoKu_Tau_4 Consejo_de_la_Judicatura_Federal_de_Mexico Valle_del_Maule Conspiracion_en_la_red Yangtzé Wappingers_Falls Ajax_pygmaeus Alben_W_Barkley Administracion_de_Servicios_Atmosfericos_Geofísicos_y_Astronomicos_de_Filipinas Aganosma_acuminata Valle_de_lobos_iraq Chimbote_(cráter) Washington_(condado_de_La_Crosse,_Wisconsin)

html map