Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Grupo_acetiloxi Guzargues Mkv Monumento_a_Miguel_de_Cervantes_de_Madrid Autovía_Lerida-Huesca Antonio_Troitiño_Arranz Mindanao_Central HMS_Monmouth_(crucero) Molinos_de_Ocón Historietas_de_Star_Wars Hilda_Beatriz_González_de_Duhalde Hartland_(Maine) Happily_Ever_Aftermath Aparejo_vélico Atalbéitar Miyazaki_(ciudad) HD_174325 Humberto_Nunez_Cubillas Hassanal_Bolkiah Atocha_(Bolivia) Apeadero_de_Castelãos Ministerio_de_Salud_de_la_Argentina Antigua_central_térmica_de_Almería Asociacion_Internacional_de_Fútbol_de_Gays_y_Lesbianas Hernan_Pertuz Asociacion_Suiza_de_Futbol Anales_de_Fulda Areola_(botánica) Mudarra Araña_(pez) Anton_Biedermann Mundo_arabe Arroyo_dorado IV_Copa_Castilla_y_León_de_fútbol_2012-13 Montuíri_(Baleares) Andrea_da_Pontedera Monchy_y_Alexandra Aulis Antonio_Alegre_Cremades Autovia_Shikoku-Jukan Guardia_Aerea_Nacional Atlantico_Norte Montagny_près-Louhans Healy_Lake_(Alaska) Holtonia Arroyo_Catalán Grupo_Editorial_L'Espresso I'm_Alive Mosca_comun He-162_Salamander Hadley's_Purchase Antologia_de_Luis_Pescetti Movimiento_Fuerza_Ecuador Arenaria_tetraquetra_var._granatensis Hermanos_de_La_Salle

html map