Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Rio_Nervión Rumiñahui_(volcan) Ruta_Provincial_20_(San_Luis) Municipio_de_Troy_(Dakota_del_Norte) Fresnedo_(Teverga) Renaldo_y_Clara Fuego_contrabateria Rhabdothamnopsis_limprichtiana Rock_'n'_Roll_High_School_(cancion) Reserva_Natural_Integral_Punta_Lara Fuerzas_terrestres_búlgaras Undeniable_(album_de_Raven-Symoné) Riopar_(Albacete) Gigliolia Municipio_de_Sisseton Municipio_de_Mazeppa_(condado_de_Wabasha,_Minnesota) Municipio_Boconó Gabriel_Jose_de_la_Concordia_García_Marquez Iglesia_de_Nuestra_Senora_de_la_Asuncion_(Labastida) Remebe Gionges Ulldemolins Muscat_y_Oman Gargantua Municipio_de_Baldwin_(condado_de_Delta,_Michigan) Reserva_Ecológica_Antisana Ruta_Ho_Chi_Minh Municipio_de_Kent UPAO Universidad_de_Graz Municipio_de_Richmond_(Dakota_del_Norte) Fresnillo_de_González_Echeverría_(desambiguación) Té_de_menta Municipio_de_Antelope_(condado_de_Harlan,_Nebraska) UCI_World_Calendar Ignacio_Martín_Baro Municipio_de_Eden_(condado_de_Antelope,_Nebraska) In_the_End:_Live_&_Rare Municipio_de_Baraga_(condado_de_Baraga,_Míchigan) SBB_CFF_FFS_Re_620 Municipio_San_Genaro_de_Boconoíto Trump_Ocean_Club_International_Hotel_&_Tower Ucrania_en_la_Copa_Mundial_de_Futbol_de_2006 Runge_Kutta Municipio_de_Wayne_(condado_de_Jay,_Indiana) Rodolfo_Aguirre_Tinoco Ingeniero_de_sistemas Gloomy_Lights Iglesia_de_Nuestra_Senora_de_los_Ángeles_(Castielfabib) Frutilla_de_arena Iglesia_Coptica U_N.A.B. Informetría Gaviotín_chico_boreal Municipio_de_Patterson_(condado_de_Darke,_Ohio)

html map