Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Geografía_de_Trinidad_y_Tobago Fuego_contra_fuego Fuego_amigo Iglesia_de_El_Salvador_(Viveda) SN_437 Río_Vío Fuelle Fundamentalismo_islamico Urbanizacion_Los_Olivos Tribus_de_Israel Gaspesie_Îles_de_la_Madeleine Ruyales_del_agua Musa_basjoo Geografía_de_Niue Gcd Gambais Indices_de_audiencia George_F._Kennan Ifigenia_(película) Murray_(Kentucky) Right_to_Be_Wrong Resistencia_a_esfuerzos Generalitat_de_Cataluna Río_Berd Rio_Humber_(Ontario) Río_Coig Iglesia_de_Nuestra_Señora_de_la_Cabeza_(Ogíjares) Ifema Municipio_de_Center_(condado_de_Chatham,_Carolina_del_Norte) Iglesia_de_San_Juan_(Malaga) Iniciativa_exclusiva_del_Presidente_de_la_Republica_(Chile) Uriel_Garcia_Caceres Rio_Senia Tremeven_(Finisterre) Return_To_The_Valley_Of_The_Go_Go's_(álbum) Rio_Buraleo Rogachi_(Krasnodar) Gaby George_Gately Gemma_Frisius Imer_(Italia) Rio_una Gabriela_Palcio_Diaz_de_Leon Ghent_(pueblo) Ildebrando_Antoniutti Revistas_cientificas Riv.Mateos Fundación_de_Roma Gluteo_mediano Municipio_de_East_Saline_(condado_de_Sheridan,_Kansas) Universidad_Pedagógica_Nacional_(Mexico) Iniistius_dea Municipio_de_Stafford_(Kansas) Rut Ihi_(casamiento_Newar)

html map