Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Once_de_Octubre Pierre_de_Bérulle Perotin Nishi_shinjuku Plethodontohyla_alluaudi PoW Phelotrupes_jekeli Operation_Storax Pietralba Narcotrafico_en_Mexico Pitera Odontella OpenAL Nat._Pflanzenfam. Pinuela Nudibranquios Nicky_Grist Myoprocta Opera_estatal_de_baviera Número_aureo Paso_Fronterizo_Cardenal_Samore Patriarca_de_Antioquia Parque_nacional_Pantano_de_la_Cesta Passarel·la_Gaudí Philip_Saunders Musix_GNU+Linux Olimpiada_mexicana_de_historia Pasión_(telenovela) Paso_de_Patria Oswaldo_Payá Nat_Thewphaingam Museo_de_Antropologia_de_Tenerife Número_primo_de_Mersenne Piriflegetonte No_Acepto!!!_1980-1990_diez_anos_de_hardcore_punk_ira_y_caos Nisa Phaethontiformes Museo_de_Arte_Contemporáneo_de_Unión_Fenosa Paramonacanthus_sulcatus Partido_de_Pehuajo Natación_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Atenas_2004_Estilo_mariposa_100m_masculino Otrado-Kubánskoye Policia_de_la_provincia_de_Misiones PC_(informática) Pantano_de_Sobron Phlebolobium Pedro_R_Fernández Pedro_Saad Pila_Ornamental_de_Tacna Nadia_Milton Poseidón_(desambiguación) Pagellus_cantabricus Pepe_Romero Parque_de_Investigación_Biomedica_de_Barcelona_(PRBB) Nevado_de_Chañi

html map