Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cotes_de_Bordeaux_Saint-Macaire Dornogovi_(aymag) Dicsőszentmárton Daniel_Joseph_Kraus Cosmos_101 De_repente,_el_último_verano Cuadros_Pérez Copa_del_Mundo_de_Saltos_de_Esquí_de_2012/13 Alto_Jague Almak Alyssum_fontqueri Copa_America_de_Ciclismo Dracaena_robinsoniana Credos Cuadrangular Cytisus_linifolius_var._leucocarpus David_Mountbatten Alpa Dirección_de_comunicación Die_lustige_Witwe Destinos_de_Aires Algorín Discografía_de_Owl_City Domenico_Gaggini Cornell_Dupree Corredor_de_poder Echinodorus_tenellus_var_latifolius Aluviones Cordón_(náutica) Documento_Personal_de_Identificacion Duque_de_Popoli Darfur_del_sur Digitalis_dubia_var._rodriguezii Dentectus_barbarmatus Aleksandr_Morozevich Ecole_française_d'Athènes Ambia_(Indiana) Cubas_entre_las_viñas Convolvulus_siculus_var._elongatus Coronilla_de_hoja_fina Código_IATA Crimenes_de_guerra_nazis_en_la_Unión_Soviética Cándido,_o_el_optimismo Cronica_de_Esipov Deporte_en_las_Islas_Malvinas Distrito_de_la_banda_de_shilcayo Distrito_de_Arlesheim Ambiorix_Burgos Drogas_de_abuso Daniel_Juncadella Diálisis_(bioquimica) David_Neil_Ireland Decimotercer_distrito_de_París Deipnosofistas Cuenca_africanoantártica

html map