Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

InterLiga_2006 Jean_Carlos_Ferreira Linea_M_110_(Area_de_Malaga) Jose_Saturnino_Cardozo La_Opinión_(periódico_de_Estados_Unidos) Joaquín_Torrens_Lladó Junodia Lista_de_episodios_de_Mi_Compañero_de_Clase_es_un_Mono Kamdesh Kyle_Martino Jane_Harvey Jorge_Francisco_Sotomayor_Chávez Ley_de_la_frontalidad La_senal Jorge_Cantú_de_la_Garza Jordan_Crawford La_Floresta_(Córdoba) Leporinus_acutidens John_Stephen_Jones Ken_Kutaragi Leo_Henryk_Sternbach La_Neuville-à-Maire Keraunopatía Leach_(Oklahoma) Las_Henestrosas_de_las_Quintanillas_(Cantabria) Karlskrona KVSK_United_Overpelt-Lommel José_María_Avilés Interpolacion_Racional Lauzi La_familia_Kapoor Irene_de_Tesalónica Instituto_Nacional_de_Sismología_Vulcanología_Metereología_e_Hidrología La_Gomera_(desambiguación) José_Manuel_Fernández_García La_Republica_de_Jauja Lieberita Leucoplasto La_Granjuela_(Córdoba) Juan_Pascual_de_Mena Jutel Le_Meix_Saint-Epoing Labidostomis_diversifrons José_Zorrilla_y_del_Moral Kathleen_Sue_Nail International_association_for_analytical_psychology La_Taquilla Jessica_Simspon:_The_Collection Ley_de_Bases_para_la_Convocatoria_al_Congreso_Constituyente Linyphiella Lanius_carnifex Lago_Los_Barreales LU9_Radio_Mar_del_Plata Jose_de_Jesús_Fuentes Kim_Dong_Jin

html map