Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Río_Mali_Yenisey General_Conesa SSHFS Fábrica_de_Fluido_Eléctrico_Hispania Utilisima_satelital Universidad_para_Extranjeros_de_Siena Reino_cristiano_de_Sevilla Geraea Iglesia_de_la_Asuncion_de_Nuestra_Senora_(Villafamés) Inspección_Tecnica_de_Edificaciones Ilbono Gilberto_Marquina_López V_Distrito_Electoral_Federal_del_Distrito_Federal Fundacion_Mies S_O_S.:_sexo_y_otros_secretos Uropoda_italica Río_Carrenleufú/Palena Ruta_Provincial_C_45_(Córdoba) Mureş_(río) Reserva_natural_del_paul_do_boquilobo Municipio_de_Saginaw_(Míchigan) Iglesia_de_Santa_Olalla_(La_Loma) Municipio_de_Springhill Rush_(desambiguación) Twilight_in_olympus Rhamnus_tetragona Rio_Chepo Fépin Roye_(Somme) Ikan_bilis Galeruca_melanocephala Municipio_de_Timber_Creek_(condado_de_Nance,_Nebraska) Tópico_literario Gabriela_Friðriksdóttir Unione_degli_Studenti Iglesia_de_San_Francisco_(Valdivia) Municipio_de_Willow_(condado_de_Crawford,_Iowa) Universidad_Católica_del_Táchira Tz'u-hsi Gens_Cecilia Rio_Ponói Reino_Unido_de_los_Paises_Bajos Rony_Brauman García_Núnez Fundación_lola_soler Román_Pérez Ruperto Fregones Rio_Ungría Municipio_de_Delaware_(condado_de_Polk,_Iowa) Fundicion_(metalurgia) STI Gaetano_Appolino_Baldassare_Vestris Unearthed_(album) Ruedas_de_cabillas

html map