Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Escuela_Normal_Superior Estación_Terreiro_do_Paço El_Diario_de_León Enyalius_fitzingeri Espinas_y_aguijones_(botánica) Eliza Ernest_Bevin Espermatogénesis Epinephelus_fuscoguttatus Escuela_Prim. Expedición_de_Hume_y_Hovell Francine_Galvez Eduardo_Gallego_Arjona Eliseo_Meifren_Roig Edmond_Cazal Francesc_Bartrina Fast_6 El_tiempo_es_tan_pequeno Elecciones_generales_del_Peru_de_1990 Everybody_Talks Federación_Hungara_de_Fútbol FN_Herculis Encarnación_(nombre) Embarcacion FALN Estacion_Inocencio_Sosa Eleccion_del_líder_del_Partido_Liberal_Democratico_de_Japon_de_2007 Estadio_José_Alvalade Fossa Esclavitud Fermin_Javier_de_Aoiz Eremocosta_titania Fisicoquimico Filippo_Savini Evaristo_de_Macedo Epicentro_(editorial) El_Declive_del_Imperio_Americano Frank_Fertitta Fatima_Yavadi Escandalo_en_Bohemia Escudo_del_estado_de_Bahia_(Brasil) Escuela_de_Bellas_Artes_de_San_Carlos Equipos_ciclistas_españoles_en_2006 Escuela_de_glasgow Eumorphus_festivus Era_Bunkyu Ernesto_Candia Ermita_de_la_Inmaculada_Concepcion Estacion_de_Usera Estadio_Jose_Dellagiovanna Frank_Muir Emilio_Muñoz_Vazquez Embriogénesis_en_dicotiledóneas En_turecto Estacion_de_Alfons_el_Magnànim

html map