Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

LT11_Radio_General_Francisco_Ramírez Joaquin_Florez-Osorio_y_Teijeiro_de_la_Carrera Juana_Fernández_(desambiguación) L_Fletcher_Prouty Instituto_de_la_Lengua_Mirandesa José_Sardá JuglarMetal José_Risueno Japan_Soccer_League_1970 Lauragais José_Villar_Gomez Justo_a_tiempo_(programa_infantil_de_televisión) Joaquín_Peinado Jose_Luis_Rodriguez_Gonzalez Juan_de_villalta José_María_Yánez Jose_Manuel_Canamero_García Italia_Española La_Clarita_(Entre_Rios) Juego_para_celular Knoxville,_Tennessee Jonas_Bergstrom La_Chancha_Francisca Jamie_Ness Juan_Antonio_Señor_Gomez L'Overture José_Bosingwa James_L_Walker Lista_de_galardonados_en_el_Salón_de_la_Fama_Grammy_Q-Z Katia_y_Marielle_Labèque Juan_Pío_Tristán Kyle_Minogue Las_cronicas_del_Sin_Nombre Lif_y_Lífthrasir John_LeKay Laura_va Jose_Maria_de_Andueza Lago_Abudelauri_Blanco Jerzy_A_Janik Juicy Keeps_gettin'_better_A_decade_of_hits Kurt_Vonnegut Literatura_dravídica Laureano_Barrau Liliorhiza Juan_Velez Jenaro_Perez_Villamil Johann_Friedrich_Höger Katy_(condado_de_Ciechanów) Leonel_Roberto_Carrillo La_telaraña_de_Charlotte_(película_de_1973) James_Luteyn Jakob_Laurenz_Custer José_Maria_Allely_Núnez Jose-Maria_de_Hérédia

html map